banner30

banner29

Tayland'da, deniz yoluyla ülkeye gelen yolculara karantina talimatı

Tayland'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını açısından yüksek risk taşıyan ülke ve bölgelerden gelen yolcu gemilerinin mürettebat ve yolcuları karantinaya alınacak.

Dünya 10.03.2020, 22:53 11.03.2020, 00:07
Tayland'da, deniz yoluyla ülkeye gelen yolculara karantina talimatı

Şinhua ajansının haberine göre, Tayland Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Dairesinden yapılan açıklamada, ülkeye Güney Kore, İtalya, İran, Çin ve bu ülkenin Hong Kong ile Makau Özel İdari Bölgelerinden gelen gemilere seyahat kısıtlamaları getirilmesi yönündeki talimatın Denizcilik Dairesi Başkanı Witthaya Yamuang tarafından imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, bu ülke ve bölgelerden gelen gemilerdeki yolcu ve mürettebatın karantinaya alınacağı bildirildi.

Bugüne kadar toplam 53 yeni tip koronavirüs vakası görülen Tayland'da, virüs nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetmişti.

- Kıbrıs Rum kesiminde 4 geçiş kapısı 18 Mart'a kadar kapalı tutulacak

Güney Kıbrıs Rum yönetimi (GKRY) de Kovid-19'a karşı bir dizi karar aldı.

Rum haber kaynaklarına göre, bakanlar kurulunun Kovid-19 gündemiyle düzenlediği toplantıda, adadaki 4 geçiş kapısının kapalılık süresinin 18 Mart'a kadar uzatılmasına karar verildi.

Bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu, Lefkoşa Rum Kesimi'ndeki devlet okulları ile özel okulların geçici olarak kapatılacağını, 31 Mart'a kadar yapılacak tüm konser, etkinlik ve resmi geçitlerin iptal edileceğini duyurdu.

Bu kapsamda 31 Mart'a kadar 75'den fazla kişinin bir arada bulunacağı ayinler de dahil tüm toplu etkinlikler yasaklanacak ve futbol maçları seyircisiz oynanacak.

GKRY, salgına karşı tedbir iddiasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile GKRY arasındaki 4 sınır kapısını 29 Şubat'tan bu yana kapalı tutuyor.

- Köln Filarmoni Orkestrası boş salona çalacak

Almanya'da yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek için önlemler artırıldı.

Bavyera ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletlerinde Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn'ın tavsiyesi üzerine 1000'den fazla kişinin katıldığı etkinlikler yasaklandı.

Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Geisel, virüsün yayılmasını önlemek için şehirdeki yüksek katılımlı birçok toplantının iptal edildiğini, spor karşılaşmalarının da seyircisisiz oynanacağını açıkladı.

Köln Filarmoni Orkestrası'nın bugünkü konserinin ise boş salonda verileceği duyuruldu.

Berlin eyaletinde devlet opera ve tiyatrolarındaki etkinlikler iptal edildi.

Almanya Birinci Futbol Ligi'nde (Bundesliga) de planlanan birçok karşılaşma seyircisiz oynanacak.

Federal Meclisin ünlü cam kubbesi ziyaretçilere kapatıldı.

- Heinsberg sokakları boş

Almanya'da 484 kişi ile en fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü şehir olan Heinsberg'de sokakların boşaldığı gözlendi.

Heinsberg'de, bazı işyerleri, spor salonları ve alışveriş merkezleri kepenk kapatırken açık olan işletmelerin ise müşteri bulamadığı görüldü.

Robert-Koch Enstitüsünün verilerine göre Almanya'da şimdiye kadar 1139 kişide Kovid-19 tespit edildiği, 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

- Azerbaycan'da, koronavirüs bulaşan 3 kişi iyileşti

Azerbaycan'da Kovid-19 teşhisiyle tedavi gören üç kişi iyileşti, iki kişide daha Kovid-19 tespit edildi.

Kovid-19 ile ilgili oluşturulan operasyonel karargahtan yapılan açıklamada, virüs bulaşan 11 hastadan üçünün iyileşerek taburcu edildiği bildirildi.

Açıklamada, İran'dan dönen iki kişide daha virüs tespit edildiği kaydedilerek söz konusu hastaların tedavi altına alındığı, durumlarının stabil olduğu belirtildi.

Ayrıca, karantinada tutulan 312 kişinin de gözetim sürelerinin dolduğu ve taburcu edildikleri ifade edildi.

- Slovenya, İtalya ile sınırını kapatıyor

Slovenya, Kovid-19 ile mücadele kapsamında İtalya ile sınırını kapatma kararı aldı.

Koronavirüs vaka sayısının 31'e çıktığı Slovenya'da, Başbakan Marjan Sarec, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İtalya ile sınırların kapatılması için İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına talimat verildiğini belirtti.

Avusturya'nın İtalya ile sınırını kapatmasının ardından aynı kararı Slovenya için de aldıklarını aktaran Sarec, Avusturya için geçerli olan koşulların kendi ülkeleri için de uygulanacağını kaydetti.

Sarec, sağlık raporu olmayan yabancı uyruklu kişilerin Slovenya'ya giriş yapamayacağının altını çizerek yurt dışına çıkan Slovenya vatandaşlarının ise 14 gün kendilerini karantinaya alması tavsiyesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?