banner29

Trump, 1 milyon rezerv askeri göreve çağıracak

Trump, ayrıca sağlık elemanı ihtiyacını karşılamak için de Savunma ve İç Güvenlik bakanlıklarına rezerv askerleri göreve çağırma yetkisi verdiğini kaydetti.

Dünya 28.03.2020, 07:30
Trump, 1 milyon rezerv askeri göreve çağıracak

 Trump: "Önümüzdeki 100 günde 100 bin ek ventilatörü üreteceğiz ya da edineceğiz"
- "Başkan Yardımcısı Mike Pence sık sık eyalet valileriyle telefonda konuşuyor. Ona artık Washington ve Michigan valilerini aramamasını söyledim. Onlar bize olması gerektiği gibi davranmıyor"
-"Benim önceliklerim belli. Önce insanların hayatı ve güvenliği, sonra ekonomi"

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede gelecek 100 gün içinde 100 bin ventilatör üreteceklerini ya da bunları edineceklerini bildirdi.

Trump, Beyaz Saray'da Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü günlük basın toplantısında salgına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kovid-19 ile mücadelede ventilatör ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli adımlar attıklarını belirten Trump, "Önümüzdeki 100 günde 100 bin ek ventilatörü üreteceğiz ya da edineceğiz. Bu, ABD'nin bir yıl içindeki ventilatör üretiminin 3 katı bir rakam olacak." değerlendirmesinde bulundu.

New York Valisi ile arasında yaşanan ventilatör krizine de değinen Trump, "New York'a binlerce ventilatör gönderdik. Ama New York bunların kendilerine ulaştığını bilmiyormuş." açıklamasında bulundu.

Trump, kendisine özel sektörün üretimini yönlendirme hakkı "Savunma Üretim Yasası"nın kullanılması konusunda da Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro'yu atadığını duyurdu.

- Washington ve Michigan valilerine tepki

Eyalet valilerinden bazılarının kendilerine haksızlık ettiğini savunan Trump, "Valilerden istediğim şey çok basit. Birazcık bize karşı müteşekkir olmaları. Başkan Yardımcısı Mike Pence sık sık eyalet valileriyle telefonda konuşuyor. Ona artık Washington ve Michigan valilerini aramamasını söyledim. Onlar bize olması gerektiği gibi davranmıyor." dedi.

Trump, Kovid-19 konusunda pazartesi ya da salı günü bilim insanları ile bir araya geleceklerini ve yeni atılacak adımları görüşeceklerini belirterek, "New York'ta hayat kısa sürede normale dönecek gibi durmuyor. Ama ülkenin bazı kesimleri de virüsten çok etkilenmedi." ifadesini kullandı.

-  "Benim önceliklerim belli"

 Virüsü bir an önce yenmek istediklerini kaydeden Trump, "Benim önceliklerim belli. Önce insanların hayatı ve güvenliği, sonra ekonomi." dedi.

Trump, ayrıca sağlık elemanı ihtiyacını karşılamak için de Savunma ve İç Güvenlik bakanlıklarına rezerv askerleri göreve çağırma yetkisi verdiğini kaydetti.

Söz konusu kararname ile, sivil hayatta sağlık alanında çalışan emekli ya da rezerv askerler en fazla 24 ay olmak suretiyle göreve çağrılabilecek.

Cumhurbaşkanı Trump Cuma günü Pentagon'a koronavirüs salgını ile başa çıkmak için 1 milyon kadar silahlı kuvvet rezervcisini aktif göreve çağırması için yetki veren bir yürütme kararı verdi.

Cumhurbaşkanının emri Pentagon ve İç Güvenlik Bakanlığı'nın “birbirini izleyen 24 ayı geçmemek üzere” birimler ve Hazır Rezerv'in bireysel üyelerine gerektiği kadar 1 milyona kadar aktif görev emri verme yetkisi verildiğini söyledi.

“Savunma Sekreteri veya İç Güvenlik Sekreteri… ilgili devlet görevlileriyle, bu yetki altında etkinleştirilen Ulusal Muhafız Rezervi Bileşeni birimlerinin kullanımı konusunda uygun istişarelerin yapılmasını sağlayacaktır” diyor.

- Dünyada en çok Kovid-19 vakası ABD'de

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ABD'de Kovid-19 vakaları, İtalya ve Çin'i geçerek 100 binin üzerine çıkmış, salgın nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı ise 1500'ü geçmişti.

ABD, Kovid-19 vaka sayısı bakımından dünya genelinde birinci sırada yer alıyor.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Amerka İblisi Tranp Virüsa Neden Yenmek İsteyir Anlamadım Virüs Onun Silahı İstediyi Zaman Silahını Yığışdıra Biler Kendisin Reklam Edip İyiyem Gibi Yapmasın Virüs Silahında Yapan O Dünya Matemine Bakıp Mutlu Olanda O Dünyanı Kendi Bildiyi Gibi Kurmak İsteyir Allah Sizin Belanızı Versin İnsanı Allah Yaradıp Dünya Sizin Ne Zaman Kontrolunuza Keçdi Allah Kerimdi Allah Gök Üzünden Bakır Umetine Layığ Olmadığına Göre Bizden Uzak OLDUMU Allah Korusun Allah Bizi Şu İblisle Baş Başa Burakma Hayatımız Çok Kerip Allah Möçüzelerin Bizden Uzak Edir İblislerle Baş Başa Kaldığ Allahın Umetine Kayıtma Zamanı Avropa Artığ Dualara İbadetlere Başlayıp Tranp Hayata Olandan Habersiz Güllere Çiçekler İnsanlar Heyvanlara Çan Nefes Veren Allah Her Şeye Kadir Virüsu Yensen Ne Olaçağ İnsanlar Şehid Olmayaçağmı Sağ Kalan İnsanlar Zaten Virüsun Tokumundan Faydalandı Hepimizin Çanında O Tokum İstediyi An Biteçek Allah Belanı Versin İnsanlar Ağlın Bele Kayıp Etdi Paniğe Düşmekle Temizliğ Yapmakla Tranp Virüsu Yaparken Onun Bitmesin Zamanında Bilir Tranp Kötü Sirlere Bağlı Kutu Onun Kutusunda Olanı Allahdan Çok İblis Bilir İblis Tranpı İnsanların İçine Yetişdirip Salmağda Bir Meksedi Var Allah Korusun Dünyanı İnsanları Mateme Boğan Tranp Artığ Neler Yapaçağ Allah Bilir Dünyada Tranp Gibi İblis Varmı Kim Bilir Belkede Var İnsanlar Üst Üste Kaçdane Maska Takıplar Hayatda Olan İşler Bir Bir İnsanların Maskasın Çıkarmağa Meçbur Edir Allah Müselmanları İblislerden Korusun
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?