banner30

banner29

Trump ABD’nin derin devletine savaş açtı

Dışişleri Baş Müfettişi’ni görevden almasının ardından ABD Başkanı kendi partisi dahil her yönden eleştiri oklarını üzerinde topladı. Destekçileri ise Trump’ın ABD derin devletiyle savaştığını söylüyor

Dünya 19.05.2020, 20:47
Trump ABD’nin derin devletine savaş açtı

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz gün ABD Dışişleri Bakanlığı Baş Müfettişi Steve Linick’i görevden alması nedeniyle kendi partisi tarafından eleştiri bombardımanına tutuldu. Trump kendisine karşı olan müfettişleri birer birer işten çıkarmakla eleştiriliyor.

Ticaret Danışmanı Peter Navarro dün yaptığı açıklamada, görevden almaların sadece "Donald J. Trump'ın değil, kendilerinin başkan seçildiğini düşünen" "derin devlet" üyelerine karşı bir eylem olduğunu söyledi.

Bir bürokrasi ağının Donald Trump'ı engellemek için harekete geçirdiği teorisi uzun zamandır başkan ve destekçileri arasında popüler. Navarro da ABC’ye yaptığı açıklamasında, “Oldukça büyük sorunlar yaşadık” dedi. “Bürokrasiden ayrılan insanlar olduğunda onların eksikliğinin yasını tutmuyorum” ifadelerini kullanan Navarro, “Başkan’a değil Trump’ın ajandasına sadık” yetkililerle yer değiştirdiklerini söyledi.

Ocak ayında senatodaki azil davasının kapanışında Bay Trump'ın görevden alınmasına oy verilen tek Cumhuriyetçi senatör olan Mitt Romney, dört müfettişin görevden alınmasını eşi görülmemiş bir olay şekilde nitelendirdi.

Romney Twitter mesajında "Bunu iyi bir neden olmadan yapmak, amaçları için gerekli olan bağımsızlığı ürpertiyor." dedi. "Bu, hesap verebilir demokrasiye yönelik bir tehdit ve anayasal güç dengesinde bir çatlaktır."

İki kongre komitesindeki Demokratlar görevden almayla ilgili soruşturma başlattı. ABD Temsilciler Meclsi Başkanı Nancy Pelosi dün Linick'in görevden alınmasının bir soruşturmayı engellemek için misilleme amaçlı bir tedbir olduğu gösterilmişse "yasadışı olabileceğini" söyledi. CBS News'e verdiği demeçte Pelosi "Başkanların kendi eylemleriyle ilgili soruşturmaları geri alma becerisine sahip olmaması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Bay Linick geçen yaz, Dışişleri Bakanlığı'ndaki üst düzey yetkililerin kendisini taciz ettiği ve başkana sadakatsizlikle suçladığını iddia eden bir rapor yayınlamıştı. Daha yakın bir zamanda ise Linick’in ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve eşinin ayak işlerini yürütmek için siyasi bir atama yapıldığını araştırdığı söyleniyordu.

The Washington Post gazetesinin iki isimsiz yetkilisini gerekçe gösteren haberine göre, Pompeo Trump’tan Linick'i görevden almasını istedi.

Donald Trump, Steve Linick'e olan güvenini kaybettiğini söyledi. Yerine, Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Eski Yardımcısı Stephen Akard getirildi.

Bay Linick'in görevden alınmasından iki hafta önce Donald Trump, korona virüs test kitleri ve koruyucu giysilerin "ciddi eksiklikleri" hakkında bir rapor yayınlayan Sağlık Bakanlığı Müfettişi Christi Grimm'in görevden alındığını duyurmuştu. Trump 7 Nisan tarihinde 2 trilyon dolarlık paketin işleyişini teftiş etmekle görevli bir diğer baş müfettiş olan Glenn Fine’ı da görevden almıştı. Günler öncesinde de Kongre’yi soruşturma konusunda uyaran isim olan Michael Atkinson görevden alınmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?