banner5

banner29

Trump duyurdu! İsrail ve Fas anlaştı!

ABD Başkanı Donald Trump, Fas ve İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını duyurdu.

Dünya 10.12.2020, 19:51
Trump duyurdu! İsrail ve Fas anlaştı!

ABD Başkanı Donald Trump, Fas ve İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu anlaşmanın karşılığında Trump da Fas'ın Batı Sahra'daki hakimiyetini tanıdıklarını duyurdu.

ABD, Fas'ın Batı Sahra'daki hakimiyetini tanıyacak

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün, Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdığımız bir bildiri imzaladım. Fas'ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik teklifi, kalıcı barış ve refah için tek ve kalıcı çözümdür." ifadesini kullandı. 

Fas'ın 1777'de ABD'yi tanıdığını anımsatan Trump, bu nedenle de kendilerinin Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarını kaydetti.

Fas ve İsrail anlaştı

Trump, bugün başka bir "tarihi adım" attıklarını da belirterek, "İki muhteşem dostumuz İsrail ve Fas Krallığı, tam diplomatik ilişki kurulması için anlaşmaya vardı. Bu Orta Doğu'da barış için büyük bir atılım." değerlendirmesinde bulundu.

Böylece son dört ayda dördüncü Arap- İsrail anlaşması yapılmış oldu. Daha önce Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudan İsrail ile normalleşme anlaşması yapmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?