banner29

Trump için çanlar çalıyor! Oyları eridi...

Koronavirüs salgınına karşı sınıfta kalan ABD Başkanı Donald Trump'ın 2021 seçimleri için oyları eridi. Geç önlem almak için suçlanan Trump için, "Azil sürecinde yaşadıklarından daha kötüsü kapıda" yorumları yapılıyor.

Dünya 14.04.2020, 13:16
Trump için çanlar çalıyor! Oyları eridi...

ABD’nin yeni tip koronavirüs salgınıyla imtihanı ağırlaşıyor. 570 bin vaka 23 bin ölümle tüm dünyadaki vaka sayısının 3’te birine sahip olan ülkede aldığı kararlarla salgın karşısında çaresiz bir görüntü çizen Başkan Donald Trump’ın otoritesi sorgulanıyor. 2016 yılında yapılan seçimi kazanan ve 20 Ocak 2017’de başkanlık makamına oturan Trump’ın icraatları hep tartışma konusu oldu. Siyonist İsrail’e verdiği “sınırsız” destekle, önce Kudüs’ü Siyonizm’in başkenti ilan eden ve ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan, ardından Golan Tepeler’indeki İsrail işgalini meşrulaştıran kararlara imza atan Trump, Siyonist lobilerle arasını çok iyi tutmasına rağmen kamuoyunda beklediği desteği bulamadı. Özellikle yeni tip koronavirüs salgını karşısında çuvallayan Trump, son anketlere göre 9 puan geride bulunuyor.

Trump geriye düştü

CNN’nin yaptırdığı anketlere göre, Demokratların adayı olması neredeyse kesinleşen Joe Biden %53 oy alırken Donald Trump %42 oy aldı. Aynı ankette Kovid-19 ile ilgili sorular da sorulmuş ve ankete katılan Amerikalılar Pandemi’ye karşı en iyi önlemi kim alır diye sorulduğunda %52 Biden %43 Trump cevabı çıktı. Sağlık sistemini en iyi kim yönetir diye sorulduğunda ise Biden %57, Trump ise %39 aldı. Söz konusu ankette, “Trump’a oy veririm” diyenlerin yüzde 3’ü Trump’ın sağlık politikalarına güvenmediği sonucu ortaya çıkıyor.

Daha da kötüsü yolda

“Görevi kötüye kullanma ve Kongre’nin çalışmasını engelleme suçlamaları” ile hakkında başlatılan azil soruşturmasından aklanarak çıkan ve kamuoyunda gözle görülür destek bulan Trump için kötü günler Kovid-19 salgınıyla başladı. Salgın tehdidine karşı uyguladığı yanlış politikalar ve özellikle Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Başkanı Dr. Fauci ile yaşadığı anlaşmazlıklar ve göreve geldikten sonra eski Başkan Barack Obama’nın Ebola’dan sonra kurduğu bilim kurlunu tasfiyesi Amerika’yı Covid19 ölümlerinde bir numara yapması Trump’ın hanesine eksi olarak geçmesine neden oldu. Son olarak Dr. Fauci’nin CNN ekranlarında Trump’ı geç karar aldığı için suçlaması Trump’ın ileriki günlerde daha büyük problemlerle karşılaşacağının habercisi mahiyetinde.

"Uyarıları dinlemedi"

Nitekim Dr. Anthony Fauci, yaptığı açıklamada, ülkede daha erken sosyal mesafe uygulamasına geçilmiş olsaydı daha fazla insanın hayatının kurtulacağını belirtti. Fauci, Trump yönetimini salgına yönelik daha keskin önlemler alması konusunda uyardıklarını ancak tavsiyelerin geri çevrildiğini vurgularken, New York Times’ta önceki gün yer alan makalede, Trump’ın potansiyel salgın hakkında çok önceden uyarıldığı halde bürokrasideki iç bölünme, planlama eksikliği ve kendi içgüdülerine olan inancı nedeniyle uyarılara zamanında cevap veremediği öne sürülmüştü.

Seçim sistemi de tartışılıyor

Amerika’nın başkanlık seçimleri başlı başına tartışma konusu. Amerikalılar seçimlerde aslında direk başkanı seçmezler. İlk önce seçmenler Başkan’ı seçecek olanları seçerler. Bu sisteme Electoral College denir. Türkçe’ye seçiciler kurulu olarak çevrilen bu sistem birçok yönüyle seçimlerde adaletli bir seçimin olmasının önüne geçiyor. 2016 yılında genel oylar sayıldığında Hillary Clinton Donald Trump’tan daha çok oy almıştı; ama seçiciler kurulu oyunu Trump’tan yana kullandı. Aynı olay George Bush seçildiğinde de oldu. 2001 seçimlerinde Demokratların adayı Al Gore genel oyların çoğunluğunu almasına rağmen seçiciler kurulu George Bush’u seçmişti.

2001 seçimlerinde çok ilginç bir detay var ki Amerikan seçimleriyle ilgili bize ipucu veriyor. Seçim neredeyse tamamlanmıştı, hatta Al Gore’un seçimi kazandığı düşünülüyordu ama çok ilginç bir şey oldu. Florida eyaletindeki seçiciler kurulunun kararları Al Gore’dan yanayken birden karar değişti ve Bush oyları alarak başkanlık seçimini kazandı. İşin daha ilginç tarafı ise o zamanki Florida valisi Bush’un kardeşi Jeb Bush’tan başkası değildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?