Trump'ın kızı Dünya Bankası Başkanı olabilir

Şubat ayında görevden ayrılacak Dünya Bankası Başkanı'nın yerine geleceği düşünülen muhtemel isimler arasında ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump ve ABD'nin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley de yer alıyor.

Trump'ın kızı Dünya Bankası Başkanı olabilir

Jim Yong Kim'den sonra Dünya Bankası Başkanlığı için birçok isim konuşulmaya başlandı. Konuşulan isimler arasında en dikkat çekeni ise Ivanka Trump oldu. Donald Trump'ın kızı Ivanka'nın ismi Dünya Bankası Başkanlığı ile anılmaya başlandı.

Bir ABD Hazinesi sözcüsü, potansiyel adaylar hakkında yorum yapmayacaklarını söyledi. Ayrıca başkanlık için adaylar hakkında önemli sayıda tavsiye aldıklarını belirtti. Sözcü ayrıca yeni bir lider seçmek için Dünya Bankası başkanlarıyla birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini sözlerine ekledi.

Dünya Bankası'na altı yıl boyunca başkanlık eden 59 yaşındaki Jim Yong Kim pazartesi günü yaptığı açıklamada, 1 Şubat'ta yürürlüğe giren sürpriz istifasını, altyapı finansmanı konusunda uzmanlaşmış Global Altyapı Ortaklarına katılmak için aldığını söylemişti.

Dünya Bankası nedir?

Dünya Bankası, II. Dünya Savaşı'nın ardından 1945 yılında Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası adıyla kurulmuş, 1947 yılında Birleşmiş Milletler'in özerk uzman kuruluşlarından biri olma özelliği kazanmıştır. Günümüzde dünya devletlerinin 188'i Banka üyesidir.

En büyük hissedarı ABD


Dünya Bankası'nın kurulduğu günden itibaren en büyük hissedarı ABD. Bu nedenle de ABD Dünya Bankası'nın başkanını seçme hakkında da sahip.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5