banner30

banner29

Trump Kuzey Kore lideri hakkında konuştu! İnanmıyorum...

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore liderinin sağlığı hakkındaki iddialara dair konuştu.

Dünya 24.04.2020, 20:34
Trump Kuzey Kore lideri hakkında konuştu! İnanmıyorum...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un hakkında çıkan "ölüm döşeğinde" tarzı haberlerin doğru olduğuna inanmadığını söyledi.

Güney Kore medyası geçtiğimiz pazartesi günü Kim Jong Un'un 12 Nisan tarihinde kalp ameliyatı olduğunu ve hala iyileşemediğini yazmıştı.

Beyaz Saray'da kısa bir basın açıklaması yapan Trump, "Bu haberlerin doğru olmadığını düşünüyorum. Sanırım eski belgelere dayanılarak yapılmış. Kuzey Kore ile ilişkilerimiz iyi. Kim Jong Un ile da iyi ilişkilere sahibiz. Umarım sağlığı yerindedir." diye konuştu.

Trump, konuyla ilgili Kuzey Koreli yetkililerle görüşüp görüşmediğine dair yorum yapmaktan da çekindi.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de yayın yapan ve Güney Kore'ye sığınan Kuzey Korelilerin ülkelerinden haber vermek için kurduğu Daily NK internet sitesi, Kim Jong Un'un kalp ameliyatı geçirdiğini ve durumunun kritik olduğunu duyurmuştu.

Kuzey Kore medyasının da 36 yaşındaki devlet lideriyle ilgili uzun süre haber yapmadığını ve kendisinin şu anda nerede olduğunun bilinmediğini aktarmıştı.

İddialara göre Kuzey Kore lideri Japonya ve Almanya'dan getirilen son teknolojiyle donatılmış Hyang San Kliniği'nde sır gibi saklanan bir kalp ameliyatı geçirdi ve günlerdir kendine gelemedi.

Kim'in, Kuzey Korenin kurucusu dedesi Kim Il-Sung'un doğum yıldönümü etkinliklerine katılmaması da bu iddiaları güçlendirmişti.

Kim Jong Un'un ölmesi durumunda yerine kimin geçeceği tartışmaları başlarken, en güçlü adayın kız kardeşi Kim Yo Jong'un olduğu belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?