banner29

Trump mı, Biden mı? Ünlü şirket ABD seçim sonucunu açıkladı

ABD’de yakın periyodun en kritik başkanlık seçimlerinin başlamasına saatler kala, gözler anketlere ve bu anketlerin güvenilirliğine çevrildi. İşte o sonuçlar

Dünya 03.11.2020, 18:34 03.11.2020, 18:41
Trump mı, Biden mı? Ünlü şirket ABD seçim sonucunu açıkladı

2016’da tüm anket şirketleri periyodun Demokrat adayı Hillary Clinton’ın zaferine kesin gözüyle bakarken, Trump’ın kazanacağını söyleyen ve iddiası tutan Trafalgar Kümesi 2020 seçileri için yeni bir anket yayımladı.

Ankette, yapılan genel anketlerin bilakis Trump’ın bilhassa kritik eyaletlerde önde olduğu vurgulanarak, seçimlerden zaferle çıkma talihinin olduğu belirtildi.

Trafalgar anketine nazaran Trump Florida’da 2,7, Pennsylvania’da 0,8, Michigan’da 2,5, Kuzey Carolina’da 2,1 ve Arizona’da 2,5 puan önünde görünüyor.

Öte yandan Trafalgar, öteki iki kıymetli eyalet olan Wisconsin’de 1,3 puan ve Minnesota’da 3,2 puan olmak üzere Biden’ın, Trump’ın önünde göründüğünü belirtti.

Yapılan anketlerin ortalamasına bakıldığında Biden önde

ABD’de yapılan tüm anketlerin ortalamasını alan tahlil sitesi Real Clear Politics’de ulusal anketlerde Demokrat Joe Biden, Cumhuriyetçi Trump’ın 6,5 puan önünde görünüyor.

Kritik eyaletlere bakıldığında da Kuzey Carolina haricindeki tüm eyaletlerde Biden’ın üstünlüğü dikkati çekiyor. Kuzey Carolina’da Trump’ın, rakibi Biden’ın 0,6 puan önünde olduğu belirtiliyor.

Biden, en kritik eyaletlerden Florida’da 1, Pennsylvania’da 4,2 puan önde görünüyor. Öteki kritik eyaletlerden Michigan’da 5,1, Wisconsin’de 6,6, Arizona’da ise 1 puan üstünlüğü bulunuyor.

Salıncak eyaletlerin kıymeti

ABD Başkanlık seçimlerinde, seçmenler, temel olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. “Delegeler Kurulu” ismi verilen bu sistemde her eyalete farklı tartılarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, Başkan olmaya hak kazanıyor.

Burada toplamda daha fazla oy alan değil, daha fazla delegeye ulaşan kişinin başkan olması, eyaletler ortasındaki istikrarın gözetildiği Amerikan siyasal sisteminin dikkat alımlı özelliklerinden biri olarak biliniyor.

Bu sistemde, ABD’de seçimin bahtını Cumhuriyetçi ile Demokratlar ortasında gidip geldikleri için “salıncak” olarak isimlendirilen eyaletler belirliyor.

Başkanlık için ulaşılması gereken toplam 270 delege sayısının 101’ini teşkil eden 6 salıncak eyalette 2020 seçimlerinde en kıymetli iki eyalet olarak Pennsylvania ve Florida öne çıkıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?