banner29

Trump, partisinden ayrılan vekili 'ezik' dedi

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine muhalif Cumhuriyetçi vekillerden Justin Amash'ın partiden ayrılacağını duyurması vesilesiyle açtı ağzını yumdu gözünü.

Dünya 04.07.2019, 18:48
Trump, partisinden ayrılan vekili 'ezik' dedi

Kongre'de kendisinin azledilmesini destekleyen tek Cumhuriyetçi vekil olan  Justin Amash'a karşı Twitter'dan yaylım ateşi açan ABD Başkanı Donald Trump, Michigan eyaleti vekilinin partiden ayrılma açıklamasını şöyle karşıladı:

"Cumhuriyetçi Parti için muhteşem haber, Kongre'deki en sersem ve en sadakatsiz adamlarından biri partiyi 'bırakıyor'" 

Azledilmesi talebinin gerekçelerini "Gizli anlaşma yok, adaleti engelleme yok!" diye reddeden Trump, Amash'a şöyle yüklendi:

"Büyük Michigan Eyaletinde yeniden aday olamayacağını biliyordu. Şimdiden rakiplerince zorlanıyordu. Tam bir ezik!"

Trump daha önce de Amash'tan "Bana ve bizim muhteşem Cumhuriyetçi fikirlerimiz ile politikalarımıza karşı olan tam bir eften püften" diye söz etmişti.

ABD Başkanı'nın çıkışmasından bir kaç saat önce ise Amash partiden ayrıldığını açıklarken Amerikan siyasetindeki söylemin insanlıktan çıkmasını eleştirdi. 

The Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde "Bugün bağımsızlığımı ilan ediyorum... Ahvaliniz ne olursa olsun, sizi parti odaklı sadakati reddetmede ve bizi bölüp insanlıktan çıkaran söylemi terk etmede bana katılmaya çağırıyorum. Sizi bu iki partili sistemden daha iyisini yapabileceğimize inanmaya ve bunun için çalışmaya davet ediyorum. Amerika'yı garantide sanmaya devam edersek kaybedeceğiz."

Makalede Trump'ın adını anmasa da her fırsatta eleştirmesiyle tanınan Justin Amash, kendi seçim bölgesinde Mueller Raporu'nun 2. cildindeki ABD seçimlerine Rus müdahalesi bölümünden dehşete kapıldığını söyleyince Trump taraftarlarıyla kavgaya karışmıştı.

Mueller Raporunu "Adalet Bakanı'nın takdiminin aksine, Başkan Trump’ın azledilmesini gerektiren davranışlarda bulunduğunu ortaya koyuyor" diye değerlendiren Amash, Cumhuriyetçi Parti'ye de Trump'ın görevden alınması çağrısında bulundu. Michigan vekili, 2020 başkanlık seçimlerinde üçüncü bir partiden aday olma ihtimalini de dışlamıyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?