banner29

Trump: Sanırım başarıyoruz, her yerde başardığımızı duyuyorum

Bütün dünyanın sonucunu merakla beklediği ABD seçimleri için beklenen gün geldi. Mevcut başkan Donald Trump ve Joe Biden'ın yarışacağı, Beyaz Saray'da 4 yıl boyunca görev yapacak ismin belirleneceği seçimlerde son oylar bugün veriliyor. Tarihin en yüksek katılımlı seçimi olması beklenen 2020 ABD Başkanlık Seçimi dışında Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri de belirlenecek.

Dünya 03.11.2020, 21:46
Trump: Sanırım başarıyoruz, her yerde başardığımızı duyuyorum

Şu ana kadar 98 milyon oyun erken verildiği seçime giden son günlerde adaylar kritik eyaletlere odaklandı. ABD Başkanı Trump, Kuzey Carolina, Pennsylvania, Michigan ve Wisconsin'de kampanyanın son gününü geçirirken Biden, pazartesi gününü Pennsylvania ve Ohio'da geçirdi. 

Bu hafta açıklanan son anketler de aylardır görülenden farklı bir sonuç sunmadı. Anketlere göre Biden, başkan olmak için gereken 270 Seçmenler Kurulu oyunu alacak. Ancak Florida gibi bazı kilit eyaletlerde Trump'ın son günlerde rakibine yaklaşması bazı Demokrat çevrelerde endişe yarattı. Trump'ın, 2016'da aldığı sürpriz zaferi tekrarlaması için 'salıncak eyaletler'de anketlerin söylediğinin aksine zafer elde etmesi gerekiyor.

(Not: Canlı blogdaki saatler Türkiye saatiyledir)

İşte ABD'nin seçim gününde yaşananlar...

21.35: Şirin Payzın seçimlerin nabzını New York'tan tutuyor.

T24 Dış Haberler Editörü Metin Kaan Kurtuluş'un sorularını yanıtlayan Şirin Payzın şunları aktardı:

"Demokratların kalesi New York'ta seçmen sandıkta oy kullanmak yerine mektupla oy kullanmayı tercih etti. ABD genelinde oy kullanma oranının yüksek olacağı belirtiliyor.

Gençlerin siyasete yeniden ilgi duyduğunu görüyoruz. Oy veren genç seçmenlerin sayısı artmış durumda. Biden kampanyasını yürütenler bu oyların seçim sonucunu değiştireceğine inanıyor. Muhafazakar eyaletlerdeki gençler için de söz konusu.

ABD ilk kez bu kadar bölünmüş toplum yapısıyla seçimlere gidiyor. Trump taraftarı Çin kökenli bir göçmen toplumun bölünmüşlüğünden korktuğunu, Trump'ın ayrıştırıcı diline son vermesi' gerektiğini söyledi.

Buradaki gözlemciler Amerika'nın ırkçılığın patladığı, tehdit olduğu bir dönemden geçtiğini söylüyor, bölünmüş, yıpranmış, hasar görmüş bir ABD diyor."

21.17: Donald Trump, Virginia'da seçim kampanyasının bir merkezine uğradı. "Çok iyi hissediyorum" diyen Trump, "Florida'da çok iyi gittiğimizi duydum, Arizona'da da çok iyi gidiyoruz. Teksas'ta inanılmaz derecede iyi gidiyoruz. Sanırım başarıyoruz, her yerde başardığımızı duyuyorum" ifadesini kullandı.

20.57: Seçim sonrası çıkabilecek protestolara karşı Ulusal Muhafız birlikleri zırhlı araçlarla Chicago, Atlanta, Philadelphia'da şehir merkezine konuşlandırıldı.

20.34: Demokrat Parti'nin liderleri ABD'nin yasama organı Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'ndeki üstünlüklerini artıracaklarına inanıyor.

Bugünkü seçimde ABD başkanı ve Senato'nun 100 koltuğundan 35'inin yanı sıra, Temsilciler Meclisi'nin tüm sandalyeleri de belirlenecek. 

Demokrat Ulusal Kongre Kampanyası Cheri Bustos, "Başarılı olmak için gereken temeli kurduk. Bu çoğunluğu kaybetmeyeceğimize, aksine daha da büyüteceğimize inanıyorum" dedi. 

Bustos ve Temsiciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, seçimde tüm oyların güvenli bir şekilde sayılması için gerekli önlemleri aldıklarını ifade etti.

Seçimden önce Senato'da Cumhuriyetçileri, Temsilciler Meclisi'nde Demokratların üstünlüğü bulunuyordu. Bu gece takip edilecek önemli konulardan biri de bu yasama organlarında dengelerin değişip değişmediği olacak.

Ulusal anketlerde ise Joe Biden'ın belirgin üstünlüğü sürüyor. 270toWin'in son anketlerden alarak hazırladığı ortalamaya göre 538 Seçmenler Kurulu oyunun 290'ını Biden, 163'ünü ise Trump alacak. Biden, salıncak eyaletlerdeki mevcut üstünlüğünü koruyabilirse ABD'nin yeni başkanı olacak gibi duruyor.

20.22: CNN, Beyaz Saray'ın etrafına günün ilk saatlerinde çitler kurulduğunu bildirdi. 

19.10: Joe Biden büyüdüğü evin duvarını imzaladı. 

Biden, Pennsylvania'nın Scranton kentindeki evin duvarına, "Tanrı'nın yardımıyla bu evden Beyaz Saray'a" yazdı.

18.26: ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump, partisine yakınlığıyla bilinen Fox News kanalında Fox and Friends programına konuk oldu. Trump, yayında "zafer olduğu zaman zafer ilan edeceğini" söyledi.

Trump, "Bence kazanan biz olacağız" dedi ve yayınlanan anketlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

17.30: T24 programcısı ve yazarı Şirin Payzın, kritik günü ABD'den takip ediyor...

Payzın, New York'ta seçim sonrası meydana gelebilecek eylemlere ve sokak hareketlerine karşı ev ve iş yerlerini bariyerlerle kapattıklarını aktardı.

Payzın, "Covid-19 dolayısıyla sokaklardaki boşluk dikkat çekiyor. New York'tan verilecek oylar neredeyse tamamlanmış durumda. Geçmiş seçimlerde etrafta çok sayıda bulunan pankartlar pek yok. Bir seçim havası yaşanıyor diyemem. Güvenlik endişesi var. Birkaç eyalette, mesela Texas'ta Biden taraftarlarına saldıran Trump taraftarları oldu. Bir süredir devam eden eylemlerin seçim güvenliğini tehdit edebileceği yönünde bir görüş var. 'Oylarınıza sahip çıkın' çağrıları var. Trump'ın seçim sonuçlarını tanımama ihtimali konuşuluyor. Her bakımdan 2020 ABD'nin seçimi ilginç geçiyor" diye konuştu.

ABD'de bir adayın başkan olması için ulusal çapta daha çok oy kazanması değil, 538 'Seçmenler Kurulu' oyunun en az 270'ini kazanması gerekiyor. Bir aday, eyaleti kazandığı zaman o eyalet için belirlenmiş seçmenler kurulu oylarını alıyor. 

Hillary Clinton, 2016'da rakibi Trump'tan yaklaşık 3 milyon daha fazla oy almıştı, ancak Trump kritik eyaletlerde daha fazla zafer ilan ederek 270 Seçmenler Kurulu oyunu aştı.

* Türkiye saatiyle 15.00 itibarıyla Vermont, New York, New Jersey, Ohio, Kuzey Carolina, ve Batı Virginia'da oy verme merkezleri açıldı. 

* ABD işletmeleri, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaşanabilecek olası bir kaos için hazırlık yapmaya başladı. Tartışmalı bir seçim sonucu olursa sokaklarda kargaşa korkusu, mağazaların kepenklerini kapatması, iş yeri sahiplerinin "sükûnet" uyarısı yapmasına neden oldu. 

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg de sosyal medya uygulaması kullananların da gerilimler yaşayabileceğini hatırlatarak "Bu seçim Facebook için bir sınama olacak" dedi. 

* ABD'nin New Hampshire eyaletinde, Dixville Notch isimli 12 nüfuslu köyde tüm oylar gece yarısı verildi. Hızlı geçen oy verme sürecini sonunda sandıktan Joe Biden'a 5 oy çıktı. Trump'a ise hiç oy çıkmadı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?