Trump'tan çok kritik aday!

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Bankasına yönelik eleştirileri ile bilinen ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Malpass'ı Dünya Bankası Başkanlığı'na aday gösterdi.

Trump'tan çok kritik aday!

Malpass, Dünya Bankası Yönetim Kurulundaki ülkelerce onaylanırsa ocak ayında Dünya Bankası Başkanlığı'ndan istifa eden Jim Yong Kim'in yerine geçmiş olacak.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Malpass'ı Dünya Bankası  Başkanlığına aday gösterdi. 

George W. Bush ve Ronald Reagan döneminde de Hazine Bakanlığında  önemli görevlerde bulunan Malpass, Dünya Bankasına yönelik eleştirileriyle  biliniyor.

Malpass, 2008 krizinde iflas eden yatırım bankası Bear Stearns'ta da baş ekonomist olarak görev alırken, Washington merkezli Dünya Bankası yönetimini,  yolsuzluk ve bankayı kötü yönetmekle suçluyordu.

Muhafazakar ve Trump'la iyi ilişkileri olduğu bilinen Malpass'ın en son Çin ile devam eden gerilimli ticari müzakerelerde önemli görevler üstlendiği  ifade ediliyor.

Malpass, Dünya Bankası Yönetim Kurulundaki ülkelerce onaylanırsa  ocakta Dünya Bankası Başkanlığından istifa eden Jim Yong Kim'in yerine geçmiş  olacak.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde Malpass'ın Trump'a ABD Hazine  Bakanı Steven Mnuchin ve kızı İvanka Trump tarafından önerildiği iddia ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5