banner30

banner29

Trump'tan İran'ı karıştıracak Farsça mesaj!

İran'da Ukrayna yolcu uçağının füzeyle düşürülmesi sonucu hayatını kaybeden 176 kişinin ardından İran'da halk sokağa indi, 'Katil Süleymani' sloganları atmaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump, İran'da düşürülen Ukrayna uçağı için düzenlenen anma programını protestoya dönüştüren göstericilere Farsça mesaj yayınlayarak destek verdi.

Dünya 12.01.2020, 09:35
Trump'tan İran'ı karıştıracak Farsça mesaj!

İran'ın başkenti Tahran'da düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için düzenlenen anma rejim karşıtı gösteriye dönüştü. Öfkeli kalabalık hükümet aleyhine çok sert sloganlar attı, polis sert müdahalede bulundu.

'DİKTATÖRE ÖLÜM'

İran'da hükümet karşıtı protestolar bir anda dünya gündemine oturdu. Tahran Üniversitesinde Kasım ayındaki benzin zammı protestolarında 1500 kişinin hayatını kaybettiği yönünde ve "diktatöre ölüm" sloganları atıldı.

Meşhed'deki Firdevsi Üniversitesinde de hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Protestolara atılan sloganlar damga vurdu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre, uçakta 14 öğrencisi hayatını kaybeden Şerif Üniversitesinin önünde toplanan kalabalık "Süleymani katildir, rehberi (Hamaney) cahildir" sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

'YALANCILAR İSTİFA'

Toplanan kalabalık "Devrim Muhafızları utan, ülkeyi rahat bırak", "Diktatöre ölüm", "Yalancılar istifa", "Silahlı kuvvetler genel komutanı (Hameney) istifa", "Bana fitneci deme, fitnecinin kendisi sensin" sloganları attı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

İran özel harekat polisleri, atılan sert sloganların ardından öfkeli kalabalığa müdahale etti. Polis gösteri yerine giden yolları kapattı ve vatandaşların o tarafa doğru gitmesine izin vermedi.

TRUMP'TAN AÇIKLAMA: DAİMA SİZİNLEYİZ...

İran'dan gerilimin ardından ABD Başkanı Trump'tan açıklama geldi. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden İran vatandaşlarına yönelik bir mesaj yayınladı.

Trump yaptığı açıklamada, ''İran ve acı çeken cesur halkına; Başkanlığımdan beri sizin yanınızda durdun. Protestolarınızı yakından takip ediyoruz ve cesaretinizden ilham alıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Trump, ikinci attığı Farsça tweette "İran hükümeti, İnsan hakları gruplarının İran halkının devam eden protestolarına ilişkin gerçekleri izlemesine ve raporlamasına izin vermelidir. Barışçıl protestocuların katledilmesi ya da internet kesintisi kabul edilemez. Dünya izliyor." ifadelerini kullandı.

Tahran'daki olaylarda İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire gözaltına alındı. 'Gösterileri organize ettiği' suçlamasıyla karşı karşıya olan İngiliz Büyükelçi'nin yapılan işlemler sonrası serbest bırakıldığı, yarın emniyete giderek ifade vereceği belirtildi.

'ORGANİZE EDİYOR' İDDİASI

'Göstericilerin fotoğraflarını çektiği' ve 'protestoları organize etme' suçlamasıyla karşı karşıya kaldığı ifade edilen İngiliz Büyükelçi'nin yapılan işlemler sonrası serbest bırakıldığı, emniyete giderek ifade vereceği belirtildi.

İRAN DEVLET TELEVİZYONU SUNUCUSU İSTİFA ETTİ

Hemedan, Şiraz ve Reşd gibi kentlerde de düzenlenen anma törenlerinde yönetim eleştirildi ve rejim karşıtı söylemlerde bulunuldu. Öte yandan İran devlet televizyonu sunucusu Zehra Hatemirad, görevine daha fazla devam edemeyeceğini bildirerek istifasını açıkladı.

HAMANEY'E BİR TEPKİ DAHA!

İran'da ev hapsindeki muhalif liderlerden Mehdi Kerrubi, ülke lideri Ali Hamaney'in "rehberlik" için yeterli şartlara sahip olmadığını ileri sürdü.

Kerrubi, Hamaney'e yazdığı ve eski başbakanlardan Mir Hüseyin Musevi'ye yakınlığıyla bilinen "kaleme" adlı internet sitesinde yayınlanan mektubunda ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili eleştirilerde bulundu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?