banner29

Trump'tan seyahat engeli!

ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Brüksel ve Afganistan'a yapmayı planladığı geziyi iptal etti.

Dünya 18.01.2019, 10:50 18.01.2019, 11:03
Trump'tan seyahat engeli!

ABD Başkanı Donald TrumpTemsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve heyetinin gezisini, seyahatte kullanılacak askeri uçağı vermeyi reddederek durdurdu. Pelosi daha önce Trump'a hükümetin kısmen kapanmasına yol açan bütçe tartışması nedeniyle, geleneksel Birliğin Durumu konuşmasını ertelemesi çağrısı yapmıştı.

Trump, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Pelosi'nin gezisini, seyahate başlamasından bir saat önce iptal etti. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump'ın kararını açıkladığı mektubunu Twitter hesabından paylaştı. Trump Pelosi'ye hitaben yazdığı mektupta "Bu dönemde, Washington'da benimle birlikte kalıp Güçlü Sınır Güvenliği hareketine katılmanızın ve hükümetin kapanmasına son vermenizin daha iyi olacağını hissediyorum." dedi.

Pelosi'nin Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Drew Hammill, Temsilciler Meclisi Başkanı'nın Afganistan ziyareti sırasında, pilotların dinlenmesi ve NATO'nun üst düzey komutanlarına "ABD'nin NATO'ya sarsılmaz bağlılığına dair güvence vermek için" Brüksel'de durulmasının planlandığını söyledi.

Hammill seyahat planlarında Mısır'ın olmadığını ve Trump ve Cumhuriyetçi Partililer'in de hükümetin kapalı olduğu dönemde seyahatlere gittiğini vurguladı.

Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer, Trump'ın bu hamlesinin "başkanlık makamını küçük düşürdüğünü" söylerken, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Pelosi'nin, birliğin durumu konuşmasını iptal etme tehdidini "sorumsuzca" diye niteledi. Graham ayrıca Trump'ın verdiği tepkinin de "uygunsuz" olduğunu vurguladı.

Cumhuriyetçi Partili Bakan Trump, Meksika sınırında inşa etmeyi planladığı duvar için bütçeye 5,7 milyar dolarlık ödenek konulmasını istiyor, ancak muhalefetteki Demokratlar bu talebi reddediyor. ABD'de federal hükümeti rekor bir süre olan 27 gündür kapalı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?