Türkiye geri adım atmadı! Dünyada bomba etkisi yarattı...

S-400’lerin Türkiye’ye ulaşması dünya basında geniş yankı buldu. Haberi acil koduyla veren uluslararası basın ‘Türkiye’nin ABD baskısına boyun eğmediğine’ vurgu yaptı.

Türkiye geri adım atmadı! Dünyada bomba etkisi yarattı...

Milli Savunma Bakanlığı'nın Rus yapımı S-400 hava savunma sistemine ait ilk malzemelerin Türkiye'ye geldiğini duyurması uluslararası ajanslar tarafından 'son dakika' haberi olarak servis edildi. Amerikan medyasının ilk haberlerinde "Türkiye geri adım atmadı” dedi.

İngiliz Reuters haber ajansı  S-400’lerin Türkiye ile ABD arasında gerilim kaynağı olduğunu hatırlattı.

Fransız AFP haber ajansı da Ankara’dan yapılan açıklamayı abonelerine servis etti.

Amerikan Associated Press (AP) “Türkiye, Rus S-400 hava savunma sistemlerinin ilk sevkiyatının ulaştığını açıkladı” ifadesiyle gelişmeyi dünyaya duyurdu.

Rus Sputnik haber ajansı ise gelişmeye ilişkin haberinde Moskova ile Ankara arasında S-400’lerle ilgili kredi anlaşmasının Aralık 2017’de imzalandığını hatırlattı. Sputnik International, Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşmanın NATO ve ABD tarafından ‘güvenlik kaygıları’ gerekçe gösterilerek eleştirildiğini yazdı.

ABD MEDYASINDAN ‘YAPTIRIM’ VURGUSU
Amerikan yayın kuruluşu CNN International, S-400’lerin Ankara’ya gelmeye başlamasının Türkiye’yi ABD yaptırımlarına daha da yaklaştırdığını yazdı. Washington Post gazetesi de ‘son dakika’ haberinde, “Türkiye’nin ABD ve NATO’nun uyarılarını hiçe sayarak S-400’lerin ilk parçalarını aldığını” aktardı. Türkiye’nin ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabileceğini belirten Washington Post haberinde, S-400 anlaşmasının tamamlanması halinde ABD’nin Türkiye’ye tepkisine ilişkin karışık mesajlar verdiği ifade edilen Trump Yönetimi’nden henüz bir yanıt gelmediğini yazdı.

New York Times  gazetesi, konuya ilişkin haberinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’den yapılan uyarılara rağmen S-400’lerin satın alınmasında ısrarcı olduğunu yazdı. NYT, Amerikalı yetkililerin yaptırım tehditlerine de haberinde yer verdi.

BOYUN EĞMEDİ
Fox News televizyonu internet sitesinden verdiği haberde, “Türkiye’nin satın alınacak ekipmanların bir milli egemenlik meselesi olduğunu konusunda ısrar ederek, ABD baskısına boyun eğmediğini” yazdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5