banner30

banner29

'Türkiye haklı ama onlar aldatıcı ve yalancı'

Hizbullah örgütünün ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, İdlib'deki katliamlara ilişkin yaptığı açıklamada, "Suriye'de İdlib halkına saldıran ve çocuklarını öldüren kimse, Kerbela'da (Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti) İmam Hüseyin'in çocuklarını öldürenle ortaktır. Hizbullah aldatıcı ve yalancıdır" dedi.

Dünya 08.03.2020, 09:05
'Türkiye haklı ama onlar aldatıcı ve yalancı'

Hizbullah örgütünün ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, "Suriye'de İdlib halkına saldıran ve çocukları öldüren kimse, Kerbela'da İmam Hüseyin'in çocuklarını öldürenle ortaktır." dedi.

Lübnan'daki Şii alimlerden Hizbullah örgütünün ilk genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, "Suriye'de İdlib halkına saldıran ve çocuklarını öldüren kimse, Kerbela'da (Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti) İmam Hüseyin'in çocuklarını öldürenle ortaktır." dedi.

Tufeyli dünkü cuma hutbesinde, İslam hukukuna göre İdlib'de savaşın haram olduğunu vurgulayarak "Suriye'de İdlib halkına saldıran ve çocuklarını öldüren kimse, Kerbela'da (Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti) İmam Hüseyin'in çocuklarını öldürenle ortaktır." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin sınırlarını korumak için orada"
Hizbullah milislerine seslenirken "İdlib'e giden kişi, haçlı seferi ve (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in hizmetinde savaşıp dünya ve ahiretini kaybediyor. İdlib'de savaşın İslam'ın çıkarına olduğunu söyleyen (Hizbullah) aldatıcı ve yalancıdır." değerlendirmesinde bulunan Tufeyli, Türkiye'nin, İdlib savaşına kendi sınır güvenliğini koruma amacıyla müdahil olduğunu söyledi.

"İran, Suriye'ye bazı köy ve türbeleri koruma yalanıyla müdahil oldu ancak asıl amacının 'zalim ve bozguncu bir rejimi koruma' olduğunu söylemeye cesaret edemedi" diyen Tufeyli, Suriye halkının İran'a, "köy ve türbeleri biz koruruz, içişlerimize müdahil olmayın ve tarafsız kalın" demesine rağmen İran'ın buraya müdahil olduğunu kaydetti.

Tufeyli kimdir?
Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün kurucularından ve ilk genel sekreteri olan Şii din alimi Şeyh Tufeyli, 1988'de İsrail ve ABD'nin düzenlediğinden şüphelenilen bir suikast girişiminden kurtuldu.

Tufeyli, 1992'de Hizbullah'ın genel seçimde yer almasıyla ilgili bir tartışma sonucu örgütle yollarını ayırma kararı aldı.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Türk Halkın Daşı Kafanıza Türk Halkı Gibi Aldatdı Savaşın Karşısın Aldılar Siz İranlılar Hep Savaş Gördünüz Günahsız İnsanları Ketil Etdiniz Yuvaları Dağıtdınız Allah Sizin Gibilerden Vatanımızı Mılletimizi Korusun Bütün Avropa Deli Divane Olup Türk Halkı Savaşın Karşısın Alır Türk Halkı Tek Suriyede Deyil Bütün Dünyada Savaşın Bitmesin İsteyir Sizin Gibiler Kurban Olsun Türk Halkına Kin Nifretinizi Özünüze Saklayın Söylediyiniz Sözler Size Aid Türk Halkına Yok Türk Halkı Çok Savaşlara Şahid Ermeniler Soykırım Savaşın Türk Halkına Yükleyir Esil Soykırım Azeride Oldu 1990 Çı İl Kanlı Yanvar 1992 Çi İl Hoçalı Soykırımı Siz İranlılar Şunu Anlamarsınız Türk Halkı Komutanı Temur Düşmenlerin Açımasız Katlyamın Gördü Ve Düşmenleri Diri Diri Torpağa Gömdü Emirin Etdi Haklı Düşmenlerin Kanına El Bulamağda Lazım Deyil Onları Diri Diri Torpağda Gömek Lazım İranlılar Zaten Farsdı Haç Peres Düşmenler Allah Sizide Bildiği Gibi Yapsın
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?