banner29

Türkiye ve Rusya arasında antlaşma! 150 saat sonra ne yapılacak?

Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir araya geldi toplantının ardından anlaşmayla ilgili açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarihi bir mutabakata imza attık. 23 Ekim itibariyle 150 saat içinde YPG güvenli bölgeden çıkarılacak. 150 saatin sonunda 10 km derinliğinde Türk-Rus devriyeleri başlayacaktır" dedi.

Dünya 22.10.2019, 20:16
Türkiye ve Rusya arasında antlaşma! 150 saat sonra ne yapılacak?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin kuzeyindeki durumu görüşme için Soçi'de bir araya geldiği toplantının ardından basın açıklaması yapıldı.

Putin'in konuşmasından öne çıkanlar:

Türkiye Cumhurbaşkanı'na davetimi kabul ettiği için müteşekkiriz. Bugün kalabalık bir heyetle Soçi'ye geldi. Fırat'ın doğusundaki durumu da ele almak için burada. Sayın Erdoğan Türkiye'nin amaçlarıyla ilgili detaylı açıklamalar yaptı. Biz Türkiye'nin milli güvenliği için atmak istediği adımları anlayışla karşılıyoruz. Bize göre bölücü tutumlar ve anlaşmazlıklar suni bir şekilde körükleniyordu. Önemli olan DAEŞ gibi terör örgütlerin bu durumdan istifade etmemesi.

Türkiye'nin endişelerini paylaşıyoruz. Suriye ile kuzeydoğundaki Kürtler arasında geniş bir diyalog başlatılması gerekiyor.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Bugünkü görüşmemizde ana gündemimiz Suriye'ydi. Suriye'de düzenin tesis edilmesi için çok ciddi çabalar harcadık. Bundan sonraki süreçte istikrar ortamını kalıcı hale getirmek istiyoruz. Gerek Rus dostlarımızın endişelerinin giderilmesi gerek bölgedeki güvenlik için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Sayın Putin'e harekatımız hakkında kapsamlı bilgi verdim. Harekatın ana gayesi, bölgeden YPG/PKK'nın çıkartılması ve Suriyeli mültecilerin geri dönmesini sağlamak. Hiçbir zaman Suriye'nin toprak bütünlüğünde gözümüz yoktur. Bir dönem terörle çatışmalarla alınan Suriye toprakları, Türkiye'nin çabaları sayesinde yeniden huzura kavuştu. Bunu Suriye'nin diğer alanlarına da yaymak istiyoruz. Suriyeli mültecilerin vatan hasretini dindirecek adımların atılması gerekiyor. Barış Pınarı'nın bir amacı da budur. 2 milyon Suriyeli'nin bölgeye yerleştirilmesini umuyoruz. Uluslararası toplumun desteğiyle de bu planı hayata geçireceğiz.

Sayın Putin ile terörle mücadele, mültecilerin ger dönüşü konusunda tarihi bri mutabakata imza attık.

Türkiye ve Rusya ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecek. 150 saatin sonunda 10 km derinliğinde Türk-Rus devriyeleri başlayacak. 150 saat içinde PKK/YPG 30 kilometrelik hat dışına çıkarılacak.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Bugünkü görüşmemizde ana gündemimiz Suriye'ydi. Suriye'de düzenin tesis edilmesi için çok ciddi çabalar harcadık.

Erdoğan buluşma öncesinde de faydalı görüşmeler yaptıklarını ifade ederek, "Bu görüşmenin Barış Pınarı Harekatı'na çok ciddi fırsatlar sunacağına inanıyorum" dedi. Putin'den de "Suriye'deki durum kritik, Erdoğan'la yapılacak görüşmelere büyük gereksinim vardı" açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de bir araya geldi. Erdoğan'a Rusya ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak eşlik ediyor.

PUTİN: SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNE YARDIMCI OLACAK

Görüşme öncesi açıklama yapan Putin  "Son yıllarda ilişkilerimizin geldiği seviyenin, bugün bölgemizdeki tüm sorunların çözülmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Bölgedeki durumla ilgili çok değişik dinamikler var, bunun bilincindeyiz. İnanıyorum ki bu görüşme ve istişareler çok verimli olacak" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HAREKATA CİDDİ FIRSATLAR SUNACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Bu davetin bölgede faydalar sağlayacağına inanıyorum. Yaptığımız çok faydalı görüşmeler oldu. İkili ilişkileri de ele alma fırsatı bulacağız. Barışın çok daha güçlü bir şekilde ele alınmasına fırsat sağlayacak. Bu görüşmenin Barış Pınarı Harekatı'na çok ciddi fırsatlar sunacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?