banner30

banner29

Türkiye ve Rusya arasında 'İdlib' görüşmesi

Ankara'da görüşen Türkiye ve Rusya savunma bakanlarının İdlib'de "provokasyonlara rağmen" iki ülke arasındaki işbirliğinin sürdürülmesinin önemine vurgu yaptığı açıklandı.

Dünya 12.02.2019, 08:29 12.02.2019, 08:41
Türkiye ve Rusya arasında 'İdlib' görüşmesi

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Rus mevkidaşı Sergey Şoygu Ankara'da bir araya geldi. Rus haber ajansı RIA, iki bakanın görüşmede Suriye'nin İdlib vilayetindeki gelişmeleri ele aldığını bildirdi. Ajansın haberine göre, görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, "özellikle İdlib'de silahtan arındırılmış bölgede güvenliği sağlayacak kararlı önlemlerin alınması gerektiği" konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Açıklamada, "Provokasyonlara rağmen İdlib'de istikrarın sağlanması için iki ülkenin istihbarat ve askeri güçleri arasındaki ortaklıkları sürdürmesinin önemine ve gerekliliğine vurgu yapıldı" denildiği aktarıldı.

Görüşme sonrası Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada da "her türlü provokasyona rağmen" söz konusu birimler arasındaki işbirliğinin devam ettirilmesinin önemine dikkat çekilirken şöyle denildi:

"Özellikle İdlib’deki Silahtan Arındırılmış Bölge içerisinde emniyetin sağlanmasına yönelik olarak alınabilecek önlemler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuş, Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki durum ile ilgili olarak Türkiye’nin PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinden kaynaklanan güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda karşılıklı anlayış birliği içinde olunduğu görülmüş, Suriye’nin siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde terörün her türlüsü ile mücadelede iş birliğinin önemi tekraren vurgulanmıştır."

Akar-Şoygu görüşmesinde, 14 Şubat'ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Soçi'de gerçekleştireceği üçlü zirvede ele alacakları konuların ön çalışmasının da yapıldığı açıklandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?