banner30

banner29

Uluslararası baskı Çin'i köşeye sıkıştırdı!

Çin'i, virüsü dünyaya yaymakla suçlayan ülkelerin sayısının giderek artması, Pekin yönetiminin elini güçsüz duruma düşürüyor. Her ne kadar virüsün kendilerinden yayılmadığını iddia eden çeşitli ifadeleri her gün yayınlasalar da uluslararası baskı artarak devam ediyor. Çin'i suçlayan ülkeler kervanına en son Rusya da katıldı.

Dünya 18.05.2020, 15:50
Uluslararası baskı Çin'i köşeye sıkıştırdı!

Çin'in koronavirüs salgını karşısında almadığı önlemler sebebiyle soruşturulmasını isteyen ülkeler 100'ü aştı. Bu durum Çin yönetiminin de uluslararası alandaki elini güç duruma düşürdü.

SON ÜLKE: RUSYA

Koronavirüs salgınıyla ilgili bağımsız bir soruşturma başlatılması çağrısına destek veren 100 kadar ülkeye Rusya da katıldı.

Avrupa Birliği tarafından hazırlanan karar tasarısının, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) en üst düzey karar organı olan Dünya Sağlık Kurulu'nun (WHA) bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen yıllık toplantısına sunulması bekleniyor.

ÇİN YALNIZLIĞA SÜRÜKLENEBİLİR

CNN Televizyonu, bu konuyu gündeme getiren ilk ülke olan Avustralya'nın çağrısı temel alınarak hazırlanan tasarıya Pekin'in geleneksel müttefiki Moskova'nın da destek vermesinin kritik önemde olduğuna ve bunun Çin'i yalnızlığa itebileceğine dikkat çekti.

Böyle bir soruşturmada, salgının nereden kaynaklandığı, Çin'in özellikle ilk günlerde salgınla ilgili bilgilerinin ne kadarını paylaştığı gibi konulara ışık tutabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?