banner30

banner29

Uluslararası STK'lara 'ülkeyi karıştırma' suçlaması

Kamerun'da hükümet, bazı yabancı sivil toplum kuruluşlarının (STK) hükümet ve ordu aleyhine çalıştığı iddiasıyla, ülkedeki tüm STK'lardan son iki yıla ait faaliyet raporu istedi.

Dünya 10.03.2020, 19:33 10.03.2020, 23:27
Uluslararası STK'lara 'ülkeyi karıştırma' suçlaması

Ulusal basındaki haberlere göre, Kamerun Bölgesel Yönetim Bakanı Paul Atanga Nji, yaptığı açıklamada, bazı STK'ların hükümet ve ordu aleyhine faaliyetlerde bulunmak amacıyla dış kaynaklardan önemli miktarda fon aldığını belirtti.

Bu kuruluşların Kamerun'a karşı gizli bir gündemle hareket etmesini kınayan Bakan Nji, ülkedeki tüm STK'lara son iki yıla ait faaliyet raporlarını hükümete bildirmek için 60 günlük süre verdiklerini vurguladı.

Nji, "Faaliyet raporlarında, her detayı, aldıkları her fonu kuruşuna kadar belirtmek zorundalar. Tüm bağışçıların kimliğini bildirmek ve fonların nasıl kullanıldığını açıklamak zorundalar. Bu fonlardan kimin yararlandığını da bilmemiz gerek, halkımızın huzurunu bozan teröristler olmadığından emin olmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bazı STK'ların Anglofon (İngilizce konuşulan) bölgelerdeki sosyo-politik krize ilişkin "tamamen yanlış ve hatalı" raporlar yayımladıklarını savunan Nji, bu kuruluşların Kamerun'un içinde ve dışındaki gizli şebekelerden 1,73 milyon dolardan fazla fon aldığını ileri sürdü.

Bakan Nji'nin suçladığı STK'lar arasında İnsan Hakları İzleme Örgütü, Af Örgütü, Uluslararası Kriz Grubu, Orta Afrika'da İnsan Hakları Savunucuları Ağı bulunuyor.

Ülkedeki STK'lar, Kuzey Batı bölgesinde bir köyde 14 Şubat'ta 14'ü çocuk 22 kişinin askerler tarafından öldürüldüğünü ileri sürmüştü.

Ordu, olayın bölgede devam eden güvenlik operasyonları sırasında meydana gelen "talihsiz bir kaza" olduğunu ve 7 teröristin öldürüldüğü çatışma sırasında 1 anne ile 4 çocuğunun hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

- Anglofon krizi

Kamerun'da hükümetin, Anglofon Güney Batı ve Kuzey Batı bölgesindeki okul ve mahkemelere, İngilizce bilmeyen öğretmen ve hakimleri atamasının ardından 2016'nın son aylarında bölgede gösteriler düzenlenmeye başlamış ve Anglofon krizi patlak vermişti.

Son verilere göre, Anglofon krizinde en az 3 bin kişi yaşamını yitirdi, 679 bin kişi yerinden oldu, 40 bin kişi ise komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?