banner30

banner29

Ve Rusya devrede

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’le görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Doğu Akdeniz’deki gerilimden endişe duyduklarını belirtti ve Türkiye ile diyalog başlatılmasına yardım etmeye hazır olduklarını yineledi.

Dünya 08.09.2020, 22:12
Ve Rusya devrede

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’le görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Doğu Akdeniz’deki gerilimden endişe duyduklarını belirtti ve Türkiye ile diyalog başlatılmasına yardım etmeye hazır olduklarını yineledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Anastasiadis ile yaptığı görüşmesinde, “Akdeniz’deki durum bizi endişelendiriyor. Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkiler bakımından, diyaloğun başlatılmasına yardım etmeye hazırız” dedi ve ekledi:

“Söz konusu diyalog, pragmatik olmalı ve karşılıklı menfaatler ile çözüm arayışına dayanmalı. Adil ve uluslararası hukuka uygun bir çözüm bulunmalı.”

"ABD'NİN TARAFLARI BİRBİRİNE KARŞI KIŞKIRTMASINDAN ENDİŞELİYİZ"

Sputnik'in aktardığına göre, bunun yanında Rusya Dışişleri Bakanı, Doğu Akdeniz’deki gerilim karşısında takındığı tavır konusunda ABD’yi de eleştirdi. "ABD’nin, 'ülkeleri birbirine karşı kıştırtmasının' ve ‘bizimle olmayan, karşı taraftadır’ politikası izlemesinin, geri kalanları da bu yolu izlemek zorunda bırakmasının Moskova’yı endişelendirdiğini" kaydetti.

Lavrov, “Uzlaşı aramak, menfaatlarde denge bulmak; dünyanın neresinde olursa olsun sorunların çözümlenmesi için yegane yol olmalıdır” vurgusunu yaptı.

"YENİDEN BAŞLAMALI"

Rusya Dışişleri Bakanı adanın içindeki sorunlara ilişkinse, “Birleşmiş Milletler’de alınan kararların uygulanmasını, (Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile KKTC) arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılmasını ve tamamlanmasını isteriz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?