Vergi indirimi ve asgari ücret zammı öfkeyi dindirmedi!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, şirketlere ek vergi yükü getirmeden asgari ücrete 2019'da 100 avro zam yapılacağını açıklaması, protestocuları ikna etmedi.

Vergi indirimi ve asgari ücret zammı öfkeyi dindirmedi!

Fransa'nın uzun yıllardır gördüğü en ağır protestoların ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün televizyondan Fransa halkına seslendi.

Macron, haftalardır süren ve iktidarını tehlikeye düşüren şiddetli sokak gösterilerini yatıştırabilmek için en yoksul işçilere ücret artışı ve emekli maaşlarında vergi indirimleri vaat etti. Ancak varlık vergisini yeniden getirmeyi ve reform gündeminden vazgeçmeyi reddetti.

Reformları 2019 yılında, emekli maaşları, işsizlik ödenekleri ve kamu harcamaları alanlarında yeni düzenlemeler yaparak gerçekleştireceğini söyledi.

"Protestocular Macron'un istifa ettiğini duymak istiyor"

Sarı yelekli protestocuların temsilcisi Benjamin Cauchy, “Bu politik bir değişimden ziyade bir bütçe ayarlaması. Bu Fransızların istediği şeylere uymuyor. Bazı protestocular tek bir şey duymak istiyor. Macron'un 'İstifa ediyorum' açıklaması." dedi.

Sarı yeleklilere mensup protetocu Alain Bouche de Macron'un açıklamalarının sorunu çözmediğini, ulusal referandum beklediklerini söyledi. 

Bazı protesto temsilcileri Cumartesi günü için yeni protesto çağrıları yaparken, lise öğrencileri de sınav sistemindeki değişikliğin iptali için gösteri çağrısında bulundu.

Macron'un aldığı kararların maliyeti 8-10 milyar euro

Fransa Maliye İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Olivier Dussopt, BFMTV televizyonunda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu akşam sarı yeleklilere yönelik aldığı kararların devlete maliyetinin 8 - 10 milyar euro olduğunu ifade ederek, bunu nasıl finanse edecekleri üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Fransa'da neler oluyor?

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen "sarı yeleklilerin" eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

"Sarı yelekliler"in protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunu yeterli bulmayarak gösterileri sürdüreceklerini duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5