banner30

banner29

Yunanistan'dan küstah tehdit: Türkiye eylemlerini sürdürürse bir kaza olacak

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, 'Türkiye’nin provokatif eylemlerini sürdürmesi durumunda bunun bir kazaya sebep olacağı' şeklinde küstah tehditlerde bulundu.

Dünya 09.05.2020, 21:52
Yunanistan'dan küstah tehdit: Türkiye eylemlerini sürdürürse bir kaza olacak

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, bu hafta NATO yetkilileri ile iki defa telekonferans yaparak “Türkiye’nin Ege Denizi’nde ve Meriç Nehri’nde provakatif eylemlerini sürdürmesi durumunda bunun öngörülemeyen sonuçları olan bir kazaya sebep olacağı” şeklinde küstah tehditlerde bulundu.

General Floros muhataplarıyla görüşmede “Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki ihlallerinin ve Ankara’nın Yunanistan’a karşı genel tavrının” oluşturduğu “bir kaza riskinin ve bunun getireceği ciddi sonuçların bir gerçek” olduğunu bildirdi.

Telekonferanslar perşembe günü gerçekleşti. Bu görüşmelerden birisi NATO Askeri Komite Başkanı Sir Stuart Peach’ın talebiyle yapılırken diğeri ise Avrupa’daki ittifak güçleri komutan yardımcısı General Tim Radford ile oldu.

Greekcitytimes’ın haberine göre görüşmelerde koronavirüs ve askeri meseleler ele alındı. Yunan Genelkurmay Başkanı Flros bu görüşmelerde “Son dönemde Meriç Nehri’ndeki göçmen krizinde ve Ege Denizi’nde Türkiye tarafından gerilimin tırmandırıldığını” savundu. Yunan yetkili, Birleşmiş Milletler’in Libya’ya getirdiği silah ambargosu ihlal meselesini de görüşmede gündeme getirdi.

Genelkurmay Başkanı Floros kendisini ve Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos'u taşıyan helikopterin Türkiye tarafından taciz edildiğini de ileri sürdü. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise helikopterin Türk savaş uçaklarınca taciz edildiği iddiasını yalanlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?