banner29

Yunanistan'ı silahlandırıyorlar

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, bugün Korsika’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi öncesinde, Yunan Deniz Kuvvetleri için iki Fransız fırkateyninin kiralanmasının masada olduğu ifade edildi.

Dünya 10.09.2020, 22:02
Yunanistan'ı silahlandırıyorlar

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, bugün Korsika’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi öncesinde, Yunan Deniz Kuvvetleri için iki Fransız fırkateyninin kiralanmasının masada olduğu ifade edildi. 

Avrupa Birliği’nin güney ülkeleri (MED7), bugün Fransa’nın Korsika adasında bir araya gelecek. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, bugün Korsika’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ​ile bir araya gelecek. Yunan basınının "Fransa’dan ödünç fırkateyn" başlıklarıyla aktardığı haberinde, Macron, Miçotakis’e yeni fırkateyn satılıncaya kadar 2019’da inşa edilmiş FREMM tipi iki fırkateynin finansal kiralama yoluyla Atina'ya tahsis edilmesinin önerileceği kaydedildi.

FRANSA ATİNA'YA 18 RAFALE UÇAĞI SATMAYA HAZIRLANIYOR

Yunan medyası görüşmede,Miçotakis’in Yunan hava kuvvetlerini güçlendirmenin yollarini aradığını bu bağlamda, Fransa’dan Rafale tipi savaş uçağı alımı, deniz kuvvetlerini için de "Belharra" tipi firkateyn alımının masada olacağı ifade edildi. Yunan medyası aynı zamanda, Fransa'nın Atina'ya 12'si yeni olmak üzere, toplamda 18 Rafale tipi savaş uçağı ve halihazırda iki firkateynini kiralamak için anlaşmaya varıldığını ileri sürdü.

Öte yandan, Miçotakis'in önümüzdeki hafta Selanik'te Yunanistan'ın yeni silahlandırma programını açıklayacağı kaydedildi. 

NATO'DAKİ MÜZAKERE ÇABALARINDA NELER OLDU

Bu arada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in çağrısı üzerine Brüksel'deki karargahta yapılacak askeri görüşmeler öncesinde Yunanistan'ın, müzakere olmayacağını açıklaması Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı.

Amerika’nın Sesi’nden Yıldız Yazıcıoğlu’nun haberine göre; savunma kaynakları, Doğu Akdeniz’de askeri bir çatışmayı önleme amacıyla Türk ve Yunan askeri yetkililer arasında NATO karargahındaki görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Kaynaklar, Türkiye saatiyle 15.30'da başlaması öngörülen görüşmelere ilişkin kısa değerlendirmede bulundu.

Görüşmelerde "De-confliction yöntemleri" ele alınacakken teknik düzeydeki toplantıyla ilgili siyasi gerilimi arttırıcı açıklamalar rahatsızlık yarattı.

Savunma kaynakları, Türkiye'nin diyalog için toplantı masasında "ön koşulsuz çözüm" arayışıyla çalışılmasını desteklediğini ifade etti. Türk askeri yetkililerce, her türlü teknik bilgiyi içeren belge hazırlığıyla, Brüksel'deki NATO karargahında hazır olunacağı vurgulandı.

YUNANİSTAN’IN TAVRI ART NİYETLİ, DİYALOG KARŞITI

Öte yandan Yunan yetkililer tarafından verilen demeçlerde, bugün yapılacak toplantıya ilişkin “Bunun teknik bir diyalog toplantısı olmayacağına, sadece Yunanistan'ın kendi görüşlerini anlatacağı bir toplantı olacağı" ifadelerinin kullanılması eleştirildi. Bu konuda savunma kaynakları, söz konusu durumun bile sorunun çözümüne ilişkin iki ülkenin konuya yaklaşımını gözler önüne sermesi bakımından önem taşıdığını belirterek, Yunan yetkililerce toplantıya saatler kala verilen bu demeçlerin art niyetli, diyalog karşıtı ve gerginliği destekler nitelikte olduğunu değerlendirdi.

NE OLMUŞTU

3 Eylül'deki açıklamasıyla NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında askeri gerilimin tırmanmasını gidermek amacıyla görüşmeler yapılacağını duyurmuştu. İlk önce 8 Eylül'de yapılacağı açıklanan teknik görüşmeler, bugüne ertelenmişti.

Ankara ve Atina arasında Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı konusundaki anlaşmazlıktan kaynaklı gerilim yaşanıyor. Yunanistan, Türkiye’nin iki savaş gemisinin de eşlik ettiği Oruç Reis Gemisi’yle, Kıbrıs’ın batısındaki sularda doğal kaynak arama faaliyetlerini yasadışı olarak değerlendiriyor. Fransa da bu gerginlikte Yunanistan’a destek verici açıklamalarıyla Türkiye'ye karşı bir Avrupa cephesi oluşturmaya çalışıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?