banner5

banner29

Zimbabve'den ABD'ye 'demokrasi' ayarı

İnsan hakları ihlalleri, seçimlerde usulsüzlük ve beyazlara ait topraklara el konulması gibi gerekçelerle yıllardır ABD'nin yaptırım uyguladığı Zimbabve'den dün yaşanan ABD'deki olaylarla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Dünya 07.01.2021, 20:07
Zimbabve'den ABD'ye 'demokrasi' ayarı

Trump ve destekçilerinin başkent Washington'da düzenlediği miting sonrasında Kongre binası işgal edildi. 4 saatlik işgal, güvenlik güçleri ile Trump destekçileri arasında sert çatışmalara sahne oldu. Kriz 4 kişi hayatını kaybetmesi ve 15 günlük OHAL ilanı ile sonuçlandı.

Olaylar sonrası dünyaya rezil olan ABD'ye bir çok ülkeden ve uluslararası kuruluştan tepki yağarken ABD yaptırımları altında ezilen ülkeler de seslerini yükseltmeye başladı.

"ABD'NiN HİÇBİR AHLAKI HAKKI YOK"

Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa Twitter'dan yaptığı açıklamada Trump'ın Zimbabve'ye 'Demokrasi kaygılarından' dolayı uygulanan sert ekonomik yaptırımları uzattığını hatırlatarak 'Dünkü olaylar, ABD'nin demokrasiyi savunma kisvesi altında başka bir ulusu cezalandırmanın hiçbir ahlaki hakkının olmadığını gösterdi. Zimbabve'ya yaptırımlar sona ermelidir.' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?