Dünyaca ünlü İranlı yönetmenden 'Geziciler'e tarihi ders!

2014 yılında düzenlenen 51. Altın Portakal Film Festivali'nde konuşan dünyaca ünlü İranlı yönetmen Abbas Kiarostami, kendisine sorulan 'İktidar karşıtı bir film yapamayacak mıyız, izleyemeyecek miyiz?' sorusuna ders niteliğinde bir cevap vermişti.

Kültür-Sanat 10.05.2019 - 01:18 10.05.2019 - 01:18

Gezi Olayları'nın etkisinin sürdüğü bir dönemde Antalya'da düzenlenen 51. Altın Portakal Film Festivali'ne katılan dünyaca ünlü İranlı yönetmen Abbas Kiarostami, gençlere sinema hakkında bilgi verirken aynı zamanda kendisine yöneltilen soruları cevaplamıştı.

BU DURUMDA SİZ Mİ ONLAR MI İKTİDAR?

2014 yılında gerçekleşen söyleşide iktidar karşıtı bir tutum sergileyenlerce yöneltilen 'İktidar karşıtı bir filim yapamayacak mıyız, izleyemeyecek miyiz?' sorusuna ders niteliğinde bir cevap vermişti. Kiarostami, ''Eğer şöyle bir film yapıyorsunuz. Otoritenin güçlü olduğunu ve sansür uygulayacağını biliyorsanız. Bir filim yaparken eğer 'ben filim yapacağım, sizin diktatör olduğunuzu ortaya koyacağım. Siz de bunu mutlaka göstereceksiniz' derseniz. Bu durumda onlar mı iktidar yoksa siz mi iktidarsınız?'' açıklamasında bulunarak soruyu soranların şaşkınlığa uğramasına neden oldu.

EN KÖTÜ FİLMLER 'İKTİDAR KARŞITI' GÖZÜKEN FİLMLER OLDU

Konuyla ilgili İran'daki tecrübesinden bahseden Kiarostami, ''Bizim ülkemizde en kötü filimleri yapan yönetmenler, sırf iktidar karşıtlığını kullanarak en iyi filmleri yaptıklarını iddia ettiler. Böylece o filmlerle dünyayı gezdiler. Bunlar İran sinemasına en kötü etkiyi yapan filmler oldu. Çünkü yanlış anlaşılmaya neden oldular. Bu da genç sinemacılara kötü örnek oluyor. Gerçek mesajınız böylece yerine ulaşmıyor.'' ifadelerini kullandı.

Haber Vakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@