Dünyada sağlığın merkez üssü Türkiye!

Koronavirüs illeti karşısında çaresiz kalan gelişmiş ülkelerin sağlık sistemleri çökerken, Türkiye dünyaya parmak ısırtmaya devam ediyor. Küresel bir sorun haline gelen solunum cihazlarını 14 günde üreten, Avrupa’yı birbirine düşüren maskeyi halkına bedava dağıtan, 33 ülkeye uçak dolusu tıbbi malzeme yardımı yapan ve modern hastaneleri peş peşe hizmete sokan Türkiye, sağlığın yeni merkez üssü olduğunu gözler önüne serdi.

Gündem 22.04.2020 - 09:23 22.04.2020 - 09:23 Bülent Deniz

Koronavirüs illeti karşısında çaresiz kalan gelişmiş ülkelerin sağlık sistemleri çökerken Türkiye dünyaya parmak ısırtmaya devam ediyor. Küresel bir sorun haline gelen solunum cihazlarını 14 günde üreten, Avrupa’yı birbirine düşüren maskeyi halkına bedava dağıtan, 33 ülkeye uçak dolusu tıbbi malzeme yardımı yapan ve modern hastaneleri peş peşe hizmete sokan Türkiye, sağlığın yeni merkez üssü olduğunu gözler önüne serdi.

Dünyayı kasıp kavuran, Avrupa’yı tahtından indiren, insan ırkını tehdit eden koronavirüs süreci, Türkiye’nin sağlık altyapısının gücünü açıkça ortaya koydu. Batılı ülkeler, milyarlarca dolarlık imkanları ve donanımlarına rağmen koronavirüs karşısında iflas bayrağını çekerken, sağlık alanında yaptığı reformlarla dikkatleri üzerine çeken Türkiye, hem kendine yetiyor hem de dünyanın yardımına koşuyor.

Dünya peşine düştü, türkiye 14 günde üretti

Koronavirüs daha ülkemize girmeden yerli ve milli imkanlarla üretilmeye başlanan solunum cihazı, seri üretimden çıktı. 14 gün gibi kısa bir sürede Türk mühendisler tarafından üretilen solunum cihazları, Sağlık Bakanlığı’na teslim edilirken, Mayıs sonuna kadar 5 bin cihazın daha üretileceği duyuruldu. Koronavirüsle mücadele edilen süreçte ülkeler birbirinden malzeme kaçırırken, solunum cihazı parçası ülkemizde yeterli ihtiyacı karşıladıktan sonra isteyen tüm ülkelere cihazdan satılacak.

Hastanelerin hepsi hazır

Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen koronavirüs ile mücadele sürecine büyük katkı sağlayan şehir hastaneleri bir bir açıldı. Bu zamana kadar 13 bin 424 yatak kapasitesiyle 10 şehir hastanesi milletin hizmetine sunulurken, bu yılsonuna kadar 8 şehir hastanesi daha hayata geçirilecek. Sağlıkta hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkaran şehir hastaneleri, sahip olduğu en son teknoloji, fiziki altyapı, nitelikli yatak kapasitesi ile salgın sürecinde önemli işlev görüyor. Başkan Erdoğan’ın “hayalim” dediği hastanelerde; karantina odaları, yoğun bakım üniteleri ve tek kişilik odalar, koronavirüs vakalarına uygun hale getirilmişti.

Maske üretimde, aşı ve ilâç yolda

Batılı ülkelerde yaşanan maske savaşlarına inat Türkiye, vatandaşlarına ücretsiz maske dağıtmaya başladı. Günde milyonlarca maskenin üretildiği Türkiye’de isteyen herkesin evine ücretsiz maske gönderiliyor. Tüm dünyaya kabus gibi çöken koronavirüse karşı kusursuz mücadele yürüten Türkiye, aynı zamanda virüs için aşı ve ilaç tedavi araştırmalarından da ödün vermiyor. Salgın ile mücadelede yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesini koordine etmek amacıyla oluşturulan COVID-19 Platformu, 7 farklı aşı ve ilaç çalışmasında sonuç alabilmek için gece gündüz çalışıyor.

Desteğini hiçbir ülkeden esirgemedi

Halkına bedava maske veren, yaşlıların ayağına hizmet götüren, ihtiyaç sahibi 4 milyon aileye maddi yardımda bulunan Türkiye, aynı zamanda tüm insanlığa ‘umut’ dağıtıyor. Salgından sonra 88 ülkenin yardım istediği Türkiye, şimdiye kadar 33 farklı ülkeye destek gönderdi. Marketlerin yağmalandığı, sağlık çalışanlarının ekipman eksikliğinden yakındığı İngiltere’ye de kayıtsız kalmayan Türkiye, ülkeye iki kez toplamda 84 ton uçak dolusu bez ve N95 maske ile tulum ulaştırdı. Yardımların ardından tüm ülkelerin resmi makamlarından Türkiye’ye teşekkür mesajı yağdı.

Yatak bulamayanlar sandalyede bekliyor

Türkiye, sağlık alanında yaptığı sessiz devrimler ile Dünya’nın en önemli sağlık merkezine dönüşürken, milyarlarca dolarlık imkanları ve donanımlarına rağmen Batılı ülkelerdeki sağlık sistemi korona karşısında iflas etti. 792 bin 938 kişiye koronavirüs bulaşan ABD’de 42 bin 518 kişi yaşamını yitirdi. Ülke dışından doktor arayan ABD’de hastanelerde hizmet veren sağlık görevlileri, önlükleri tükenince çöp poşeti giymeye başladı. Salgının merkezi halini alan ABD’de ölüm oranlarının yüksek olması nedeniyle park ve bahçelerde mezarlar açıldı.  204 bin 178 kişide virüs görülen İspanya’da 21 bin 282 kişi yaşamını yitirdi. İspanya’da koronavirüs taşıyan hastalar, yatak bulabilmek için ortalama 30 saat hastanede sandalye üzerinde bekliyor.

Önlük yerine çöp poşeti giyiyorlar

İtalya’da vaka sayısı 181 bin 228’e çıkarken, 24 bin 114 kişi de hayatını kaybetti. Salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya, korona karşısında iflas etti. AB üyesi İtalya, koronavirüsle mücadele kapsamında mevcut hastanesine 60 yatak daha ilave etti. 155 bin 383 kişide koronavirüs tespit edilen Fransa’da 20 bin 265 insan öldü. Fransa, hastanelerde önlük yapmak için vatandaşa ‘büyük boy çöp poşeti’ bağış çağrısında bulundu. 124 bin 743 kişide koronavirüs tespit edilen İngiltere’de ölü sayısı 16 bin 509’a çıktı. Fuar alanlarını hastaneye çeviren İngiltere, bütün ümidini Türkiye’den gidecek olan yardımlara bağladı. Dünyanın beşinci büyük ekonomisine sahip ülkesi olarak gösterilen İngiltere’de sağlık çalışanlarının ne önlüğü ne maskesi kaldı.

(Akit)

Yorumlar (1)
Cumhuriyet'in 'din düşmanlığı' dinmiyor: 'Dinci dernekler ülkeyi sardı'
Anastasiadis, Türkler'i tehdit etti!
Başörtülü kadına çirkin saldırı: 'AK Parti'nin köpeğisin, kapalısın diye namuslu musun?'
Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini ABD için istemiş!
Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı haber, başına geldi!
Yunanistan’da aşı karşıtları polisle karşı karşıya geldi
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@