Dur Yolcu şiiri kime ait?

Tiyatro sanatçısı Ulvi Alacakaptan, Çanakkale Boğazı’na hakim sırtlardan birinde “Dur Yolcu” diye yazılı bulunan o ifadenin kime ait olduğunu hatırlattı

Kültür-Sanat 06.01.2021 - 00:53 06.01.2021 - 00:53

Tiyatro sanatçısı, dizi film ve sinema oyuncusu Ulvi Alacakaptan, Çanakkale Boğazı’nda her geçenin dikkatini çeken ve çokça bilinen şiirin kime ait olduğunu açıkladı.

Çanakkale Savaşları yıldönümü ve Milli Bayramlarda heyecanla okunan, ilk bakışta pek çok kişinin, İstiklâl Marşı şairi Mehmed Akif Ersoy’a ya da üslup açısından düşünüldüğünde Arif Nihat Asya’ya ait olduğu sanılan “Dur Yolcu” diye başlayan şiirin sahibini, Ulvi Alacakaptan sosyal medya hesabı üzerinden sitem ederek açıkladı.

Alacakaptan, Çanakkale’de görmeden geçilmeyen o tepede, dev bir “Mehmetçik figürü”nün yanıda yer alan dizelerin, amcası Büyükelçi Aydın Alacakaptan’ın kayınpederi Necmeddin Halil Onan’a ait olduğunu ifade etti. HERKES AKİF’İN SANIR, OYSA... "Çanakkale boğazından Eceabat’a geçerken karşı sırtlarda resimdeki dizeleri (Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, Bir devrin battığı yerdir) görürsünüz. Herkes M. Akif Ersoy’un sanır oysa rahmetli amcam büyükelçi Aydın Alacakaptan’ın kayınpederi Necmeddin Halil Onan’a aittir.” diyen Alacakaptan, şiirin “Köprü” için hazırlanan TV reklamında kötü bir şekilde kullanılmasına da dikkat çekti ve şunları kaydetti:

"Yapılan köprünün TV reklamında ilk dörtlük ve son iki dize kullanılmış. Üstelik son derece kötü bir yorum ve tonlamayla. Şiir, söz kuyumculuğudur ve hecesine ve harfine dahi dokunulamaz. Çanakkale zaferimizin 104. yıldönümü biz Alacakaptan’lara hüzünle geldi.”

İşte, Ulvi Alacakaptan’ın sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı ve amcası Büyükelçi Aydın Alacakaptan’ın da kayınpederi olan aynı zamanda Edebiyat Tarihçisi, akademisyen, öğretmen, şair Necmeddin Halil Onan’ın klasikler arasında yer alan o şiiri:

Bir Yolcuya Dur yolcu!

Bilmeden gelip bastığın,

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,

Gördüğüm bu tümsek, Anadolu’nda,

İstiklal uğrunda, namus yolunda,

Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmed’in düşmanı boğduğu sele,

Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,

Bir harbin sonunda, bütün milletin,

Hürriyet zevkini tattığı yerdir..

Necmettin Halil Onan

Dikgazete.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@