e-Devlet’te iki şekilde birikmiş paranız olabilir. Bunlardan ilki eğer sigortalı şekilde bir işte çalışıyorsanız Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES parasıdır. Birçok kişi işe girdiğinde kendisine BES hesabı açıldığını ve maaşından otomatik kesinti yapıldığını bilmiyor.

Altın fiyatları ne kadar oldu? ( 28 Kasım 2022 gram ve çeyrek altın fiyatları) Altın fiyatları ne kadar oldu? ( 28 Kasım 2022 gram ve çeyrek altın fiyatları)

e-Devlet’e girip Takasbank yazarsanız karşınıza çıkan ekrandan birikmiş paranız olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer BES bakiyeniz varsa ilgili sigorta şirketine ulaşarak biriken parayı çekmek için talep oluşturabilirsiniz.
Bir diğer biriken para öğrenme ekranı ise Şahıs ödemeleri. Çeşitli sebeplerden dolayı devletin size yaptığı ödemeler oluyor. İlaç ödemesi, yol parası ödemesi vb. Gibi. Mesela askere gideceklere devlet yol parası yatırır. Bu şahıs ödemesine bir örnektir.

e-Devlet’e girip “şahıs ödemeleri sorgulama” yazarsanız karşınıza çıkan uygulamadan adınıza yatan para var mı yok mu görebilirsiniz. Eğer size yapılacak bir ödeme görünüyorsa en yakın PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz.

Her yıl milyonlarca TL bu şekilde unutuluyor.