"Edirne’mizin şefkat kucağı mültecileri sardı" Prof. Hunkan yazdı...

Habervakti.com yazarı Prof. Dr. Ömer soner Hunkan, Türkiye'nin göçmenlere Avrupa kapılarını açması üzerine sınır kapılarına akın eden mültecileri ve Yunanistan'ın babarbar politikalarını anlattığı bir yazı kaleme aldı.

Gündem 04.03.2020 - 16:25 04.03.2020 - 16:25

Habervakti.com'daki köşesine yazan tarihçi Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan Yunanistan-Türkiye sınırındaki hareketliliği ve yaşanan olaylar esnasında Edirne'nin şefkatli kimliğini anlattı.

İşte Prof. Hunkan'ın o yazısı:

Başta Yunanistan olmak üzere Avrupa’nın nefret kustuğu mültecilere, Edirne’mizin şefkat kucağı adeta tek başına yetti. Sayın Cumhurbaşkanımızın başından buyana mülteciler için ısrarla talep ettiği Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması önerisine olumlu cevap vermemekte diren Avrupa ve ABD’nin politikaları sonucu dört milyon mülteciyi ülkemizde ağırlamak durumunda kaldık. Üstelik vaat ettikleri maddi yardımları da her zamanki ikiyüzlülükleri ile göndermediler. Suriye’de mültecilerin son sığınağı olan İdlib’de yeni bir mülteci akınına neden olacak saldırı ve katliamları karşısında açık veya gizli Rusya’nın ve Rejim’in yanında yer aldılar. Türkiye’ye hava savunma sistemini vermemeleri bunun malum kanıtıdır. Bu şartlarda daha fazla mülteciye ev sahipliği yapma imkânı kalmayan Türkiye, doğru ve zamanında bir kararla gitmek isteyen mültecilere kapılar açtı.

Panikleyen Avrupa bir taraftan Türkiye’ye rüşvet teklifleri yaparken, diğer taraftan Edirne’nin sınır kapılarına ve hudut boylarına dayanan mültecilere insanlık dışı muamelelerini hat safhaya çıkardılar. Sınırı geçenlere yapılan işkencenin haddi hesabı yok. Çoluk çocuk, kadın erkek ayırt etmeden odunla jopla dayak çekilenler mi dersiniz, gecenin soğuğunda çırılçıplak soyup Meriç nehrine atılanlar mı, üzerlerine gaz sıkmalar mı, saçmalı tüfeklerle rastgele üzerlerine ateş etmeler mi, hayatını kaybedenler mi dersiniz. Birkaç gün içinde nefret ve aşağılama adına veya kısaca ırkçılık adına her türlü manzarayı yaşattılar ve yaşatıyorlar.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar