banner29

Akdeniz iklimi nedir? Akdeniz ikliminin özellikleri nelerdir?

Türkiye'de de görülen bir iklim türü olan akdeniz iklimi nedir? Akdeniz ikliminin özellikleri nelerdir? Akdeniz ikliminin bitki örtüsü nedir? Akdeniz iklimi nerelerde görülür? işte detaylar...

Eğitim 17.09.2020, 15:33
Akdeniz iklimi nedir? Akdeniz ikliminin özellikleri nelerdir?

Türkiye'de de görülen bir iklim olan akdeniz iklimi nedir? Akdeniz ikliminin özellikleri nelerdir?  Akdeniz iklimi nerelerde görülür?

AKDENİZ İKLİMİ NEDİR?

Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 26-28 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu iklimde görülür.

Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600 –1000 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir

Bitki örtüsü Kızılçam ormanlarıdır. Alçak alanlarda (0–800 m) Makiler bu ormanların tahribiyle oluşmuştur. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; Mersin, Defne, Kocayemiş, Zeytin, Zakkum, Keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.

ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yazları sıcak ve kurak geçer.

Yıllık ortalama sıcaklık 18°C – 20°C arasında değişir.

Yazın genişleyen subtropikal antisiklon (DYB), Akdeniz iklim bölgesinde yaz kuraklığını belirginleştirir.Kışlar ılık ve yağışlıdır. Çünkü kış aylarında gezici alçak basınçlar cephesel yağışlara neden olur.

Yıllık ortalama yağış miktarı 600-1000 mm arasında değişir ve yağış rejimi düzensizdir.

Kar yağışı ve don olayı ender görülür.

AKDENİZ İKLİMİ NERELERDE GÖRÜLÜR?

Akdeniz çevresindeki ülkelerde, Güney Portekiz kıyılarında,Afrika’da Kap Bölgesi’nde, Güneybatı Avustralya kıyılarında, Orta Şili’de, Kuzey Amerika’da Kaliforniya yöresinde, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Güney kıyılarında görülür. Akdeniz iklimi genellikle 30°-40° enlemleri arasında görülür.

Yorumlar (1)
defne 10 ay önce
çok güzelmis dermişim
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?