banner29

Batı rüzgarları nedir? Özellikleri nelerdir?

Batı rüzgarları, 30° kuzey ve 30° güney paralellerine dinamik yüksek basınç alanlarından 60° kuzey ve 60° güney paralellerine dinamik alçak basınç alanlarına doğru esen rüzgârlardır. Peki batı rüzgarları nedir? Batı rüzgarları nerelerde görülür? Batı rüzgarlarının özellikleri nelerdir?

Eğitim 21.09.2020, 16:20
Batı rüzgarları nedir? Özellikleri nelerdir?

Batı rüzgarları nedir? Batı rüzgarları nerelerde görülür? Batı rüzgarlarının özellikleri nelerdir?

BATI RÜZGARLARI NEDİR? BATI RÜZGARLARININ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Batı rüzgârları, 30° güney ve 30° kuzey paralellerinde bulunan dinamik yüksek basınç alanlarından, 60° kuzey ve 60° güney paralellerindeki dinamik alçak basınç alanlarına doğru esen rüzgârlardır. KYK'de güneyden GYK'de kuzeyden esmeleri gerekirken, dünyanın dönmesi ile oluşan coriolis kuvvet sebebiyle yön değiştirirler. Her iki yarım kürede de batı yönlü eserler. Dönenceler civarındaki alçalıcı hava kütlelerinden kaynaklandıkları için başlangıçta kuru ve sıcaktırlar. Deniz ve okyanus üzerinden geçerken nem yüklenirler. Özellikler Orta kuşak karalarının batı kıyılarına bol yağış bırakırlar. 90°. enlemlerden esen soğuk ve kuru Kutup rüzgârlarıyla 60.enlemler çevresinde karşılaşır ve cephe yağışlarına neden olurlar.

Batı rüzgârları yıl boyu esen sürekli rüzgârlardandır.[kaynak belirtilmeli] Esme sırasında altlarındaki okyanus sularını da sürüklerler. Gulf Stream sıcak su akıntısı ve Alaska sıcak su akıntısı bu etkiyle oluşur. Batı rüzgârlarının ve sıcak okyanus akıntılarının etkisiyle orta kuşak karalarının batı kıyıları, doğu kıyılarından daha sıcaktır. Batı rüzgârları Alaska ve Batı Avrupa kıyılarında ılıman okyanusal iklimin yaşanmasının temel sebebidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?