banner30

banner29

Eğitimin 3 problemi ve çözümün anahtarı

Prof. Dr. Osman Çakmak eğitimde karşılaşılan 3 problemin temel hatlarını ele alarak çözüm üreten açıklamalarda bulundu.

Eğitim 05.10.2020, 14:04
Eğitimin 3 problemi ve çözümün anahtarı

İşte Çakmak'ın söz konusu açıklamaları:

İnsanı robottan ve hayvandan ayıran en önemli özelliğin ne olduğunu soruyordu eğitim müfredatında görevli bir arkadaşımız. Cevap olarak şunları söylediğimi hatırlıyorum:

İnsanı hayvandan ayıran en önemli bir özellik, yani insan olmanın bir alameti farikası yaptıklarının anlam ve hikmetini bilmesidir. Bildiğimiz şeyin mümkün olduğunca şuuruna varabiliyor ve açıklayabiliyorsak, bir de öğrendiklerimiz irfana dönüşmüşse insaniyet mertebesinde yol almışız demektir.

Düşünün ki siz bir öğrenme mekanizması ile donatıldığınızı bilmiyorsunuz, beynin nasıl öğrendiğinin farkında değilsiniz, bilgi ve eğitimin ne anlama geldiğinin şuuruna varmamışsınız, beyin boş bir kutu, bu boş kutuya habire bilgi yığmayı eğitim zannediyorsunuz. Bilginin sürekli yenilenen canlı tabiatının farkında değilsiniz.

Buradan konuyu şuraya getirmek istiyorum:

Bir ülke evladı düşünün ki, 12 yıl okuyor ardından 4 yıl üniversite daha okuyor, yani hayatının 16 yılını eğitime ayırıyor. 16 yıl boyunca aile bunca masrafa giriyor. Haftanın 5 günü okula gidiyor, yazıyor ve çiziyor. Bu 16 yılın sonunda bu kişi, mesleğini doğru dürüst öğrenemiyor. Mezun olunca da iş bulamıyorsa, ortada süregiden çok büyük yanlışlık vardır.

-Peki nedir bu yanlışlık?

Hemen kısace cevap verelim. Eğitimde kimlik problemi var. Öğrenci okula niçin gittiğini bilmiyor. Eğitime vizyon ve misyon kazandırmış değiliz.

-İhtiyacımız olan şey nedir peki?

Birincisi, ihtiyacımız olan şey okulların uygulama ile tanışmış olmasıdır. İkinci olarak da kontenjanlar mutlaka ülke ihtiyacına göre belirlenmelidir.

-Eğitim deyince bu konuları hep göz ardı ediyoruz. Gündemde sınavlarda nasıl başarılı oluruz konusu var. Halbuki öncelikle çocukların meraklarını nasıl geliştiririz ve bilimi nasıl sevdiririz konuları gündeme gelmiyor. Bu duruma nasıl geldik?

Şunu da unutmayalım ki eğitimin kimlik problemi halledilmedikce muhteva sorununa çözüm bulmamız mümkün olmayacaktır. İlimden irfana giden yol açılmayacaktır bu takdirde. Milli Eğitim Bakanlığı sürekli bu yanlışı yaptı. Bu yüzden sistem yap-boz halini aldı.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (1)
tugo 7 ay önce
Osmanlı'da 16 yılda alim yetişiyordu... imdi bri numara olmuyor, zira gereksiz bir ton oyalamaca ders okutuluyor, kimse hemen ilkokuldan sonra kabiliyetine göre yönlendirilmiyor...bunları değerlendirecek öğretmenler de yetersiz. Sil baştan yeni bir okul sistemi, yeni müfredat, yeni Milli eğiitm elzem.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?