'Erdoğan, Fransa'da Türk liseleri açmak istiyor'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa'da Türk liseleri açmak istediğini yazan Le Figaro gazetesi, Fransa'nın İslam'ın doğru öğretilmesine ağırlık verilecek okul açma fikrine muhtemelen sıcak bakmayacağını belirtti.

'Erdoğan, Fransa'da Türk liseleri açmak istiyor'

Erdoğan'ın Fransa'da Türk liseleri açma düşüncesini gizlemediğini kaydeden Le Figora'ya göre her şey, Ankara'dan bir grup bürokratın Türkiye'deki Fransız liselerini ziyaret etmesiyle başladı. Türk heyetin bu kurumlarda Türk çocukların eğitim görmesinin meşru zeminini incelediğini yazan gazete, söz konusu liselerin sadece Fransız çalışanların çocuklarını değil, Erdoğan'ın tanımlamasına göre İslami, milliyetçi ve muhafazakar görüşleri savunan AK Partili yöneticilerin çocuklarını da kabul ettiğinin altını çizdi.

Erdoğan'ın bir sonraki adım olarak heyete 20-21 Mayıs'ta Fransa'daki uluslararası okullarda incelemelerde bulunma talimatı verdiğini kaydeden Le Figaro, Fransa'da Türk eğitim kurumları açılması kararının alınması için Cumhurbaşkanı'nın isteğinin yanı sıra şimdilik bu konuda yorum yapmayan Fransa Eğitim ve Dışişleri Bakanlıklarının onayının olması gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5