banner30

banner29

Hava durumu nedir? İklim nedir? Özellikleri nelerdir?

Hava durumu ve iklim, atmosfer olayları olmakla birlikte, yaşadığımız bölgeyi etkiler. Peki hava durumu ve iklim nedir? özellikleri nelerdir?

Eğitim 15.09.2020, 16:42
Hava durumu nedir? İklim nedir? Özellikleri nelerdir?

Sürekli gündemde olan hava durumu değişikliği ve iklim değişikliğini anlayabilmek için iki teriminde tanımına bakmamız gerekir. Buna göre:

HAVA DURUMU NEDİR?

Hava durumu, bir günden ertesi güne değişebilen bir durumdur. Hava durumu, soğuk, yağışlı, kuru, sakin ya da rüzgarlı durumların tümüdür. Evdeyken perdeyi açtığımızda gördüğümüz şey hava durumudur. Meteorolojiyi inceler.

İKLİM NEDİR?

İklim ise, perdeyi açmadan, uzun yıllar ortalamalarına bakarak dışarıda ne olacağına dair yaptığınız tahmindir. Klimatolojiyi inceler.

ÖZELLİKLER:

Dünyayı bir küre olarak varsayacak olursak güneşten bu küre üzerine belli bir miktar enerji gelir. Bu enerji Ekvator bölgesine biraz daha çok, kutuplara biraz daha az gelir. Dolayısıyla ekvator bölgesi biraz daha sıcak, kutuplar ise biraz daha soğuk olur.

Ekvatordaki fazla ısı, okyanus akıntıları ve hava akımlarıyla kutuplara doğru yayılıyor. Bu hava akımları ve okyanus akıntıları belirli bir kalıp içerisinde hareket eder ve bu kalıp çok uzun süredir değişmemiştir. İçinde yaşadığımız iklimi oluşturan temel şey de budur. 

Dünya’da iklimin varlığını belirleyen temel şey dünyanın dönüş hızıdır. Dünya epey hızlı döndüğü için Dünya’da tam dört tane iklim kuşağı vardır. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?