banner29

İmam hatiplerden katsayı tepkisi

Önder Genel Başkanı Yusuf Ziyaeddin Sula, imam hatip lisesi mezunu başarılı öğrencilerin katsayı uygulaması nedeniyle istedikleri üniversitelere giremediklerini vurguladı.

Eğitim 05.08.2006, 14:31 03.09.2020, 17:18
İmam hatiplerden katsayı tepkisi

İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Genel Başkanı Yusuf Ziyaeddin Sula, imam hatip lisesi mezunu başarılı öğrencilerin katsayı uygulaması nedeniyle istedikleri üniversitelere giremediklerini savundu.

Sula, Cağaloğlu'daki dernek merkezinde, imam hatip lisesi mezunu oldukları, ÖSS'de aldıkları ham puanları 275-295 arası olmasına rağmen katsayı uygulaması nedeniyle istedikleri üniversiteler için tercih yapamadıkları belirtilen öğrencilerle basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda bulunan öğrencilerin düz liseden mezun olsalar istedikleri her okula girebilecek kadar yüksek puanlar aldıklarını ifade eden Sula, ancak bu durumda ilahiyat da dahil bir kaç fakülte dışında tercih yapma şanslarının olmadığını anlattı.

Sula, "Başarılı öğrencilerimiz katsayı uygulaması nedeniyle hayallerindeki üniversitelere giremiyorlar. Bu son derece ciddi bir haksızlık ve hak gaspıdır" dedi.

Toplantıya katılan Fatımetüzzehra Ulus da ÖSS Sözel ham puan Türkiye 8'incisi olduğunu, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünü istemesine rağmen buraya giremediğini, öğrenim hayatına özel bir üniversitede burslu olarak devam edeceğini anlattı ve "Hakkımızın yenildiğini düşünüyoruz. Bu yapılan tamamen zulümdür" diye konuştu.

ÖSS Sözel Ham Puan Türkiye 43'üncüsü olduğunu belirten Cumali Çelik de geçen yıl sınavda 350 puan, bu yıl 390 puan aldığını, ancak istediği bilgisayar mühendisliği bölümüne giremediğini söyledi. Iğdır İmam Hatip Lisesini bitirdiğini belirten Çelik, "Çalıştığım için son 3 ayda sınava hazırlanabildim. Puanım İlahiyatı tutuyor. İstemediğim halde gideceğim herhalde" dedi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?