banner29

İslami değerlerin ayaklar altına alındığı okuldaki tüm gerçekler ortaya çıktı

Sosyal medyanın gündemine oturan Çekmeköy İlkokulu'ndaki görüntüler hakkındaki detaylar belli oldu. Ayet, hadis, besmele ve selam gibi İslami ifadelerin yer aldığı kağıtları ayaklar altına alan öğrenciler tepki çekmişti.

Eğitim 29.10.2019, 21:40 29.10.2019, 22:08

Hangi okulda çekildiği ve ne amaçla çekildiği belli olmayan görüntülerin Çekmeköy İlkokulu'nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni tarafından uygulanan bir ders olduğu ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı provolarıyla alakası olmadığı ortaya çıktı.

Hasbahçe Gazetesi'nin haberine göre;

Çekmeköy İlkokulu’nda yaşanan görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından tepkiler oluşmuştu.

Bu yapılan paylaşım ve haberler üzerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, soruşturma başlatıldığını açıkladı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; “Çekmeköy İlkokulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi esnasında çekilen ve yayın organlarında yer alan görüntülerle ilgili olarak 28.10.2019 tarihinde müdürlüğümüzce gerekli inceleme ve soruşturma işlemi başlatılmıştır” denildi.

Çekmeköy İlkokulu Öğretmeni ve Eğitim Bir Sen 3 Nolu Şube Başkanı Erol Ermiş konu hakkında açıklamalarda bulundu.

KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLİYORUM

Görüntülere neden olan Çekmeköy İlkokulu Öğretmeni şu açıklamalarda bulundu; “Oyunla eğitim vermek istedim. Her hangi bir art niyet olması mümkün değil, olamazda. Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinde, dini ve dinî kavramları eğitici bir oyunla öğretmek istedim. Oyun, Meyve Sepeti oyunundan uyarlanmıştır. Bu oyunla “selam, besmele, günah, sevap” kavramlarının daha iyi öğretilmesini amaçladık. Niyet güzel ama yöntem yanlış oldu. Hata yaptığımı kabul ediyorum. Kamuoyunda meydana gelen infial için çok üzgünüm. Kamuoyundan özür diliyorum” dedi.

Eğitim Bir Sen 3 Nolu Şube Başkanı Erol Ermiş ise şu açıklamalarda bulundu:

Çekmeköy’de eğitim camiasının çok yakından tanıdığı, başarılı bir öğretmen arkadaş, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinde, dinî kavramları eğitici bir oyunla öğretmek istemiştir. Oyun, Meyve Sepeti oyunundan uyarlanmış, oyunla “selam, besmele, günah, sevap” kavramlarının daha iyi öğretilmesi amaçlanmıştır. Olayda adı geçen öğretmen, din düşmanı değil, bilâkis dinine bağlı bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenidir. Söz konusu kavramları, ilkokul çocuklarına oyun yoluyla daha kolay öğretmeyi istemiş, ancak kullandığı yöntemin yanlış olması dolayısıyla yaşadığımız problem ortaya çıkmıştır. Olay; eğitici bir oyundan ibarettir, dine hakaret kastı yoktur, bir 29 Ekim provası falan da değildir. Dahası öğretmen; öğretmen, öğrenci ve veliler tarafından sevilen-sayılan bir öğretmendir. Herkes gibi o da hata yapmıştır. Öğretmen arkadaşımız, oyunla eğitim konusunda uzmandır. Camiamızın eğitimle ilgilenen STK’ları, kurum ve kuruluşları kendisinden yararlanmaktadır. Arkadaşımız yönteminin yanlış olduğunu kabul etmekte, hata yaptığını söylemekte, kamuoyunda meydana gelen infial için üzgün olduğunu beyan etmekte ve kamuoyundan özür dilemektedir. Hâl böyle iken videonun sürekli sosyal medyada yayılmasını, hata yaptım diyen birine linçin devam ettirilmesini, çok çirkin hakaretler yapılmasını, ağır küfürler edilmesini doğru bulmuyoruz. Olaydan çıkarılacak ders: Eğitim-öğretimin bir parçası olan eğitici oyunlarla ilgili daha dikkatli olunmalı, İslami ve toplumsal hassasiyetleri dikkate alan yöntemler kullanılmalıdır.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?