banner29

İsmet Yılmaz: Ağustostan Sonra 10 Bin Öğretmen Alacağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ağustostan sonra da 10 bin öğretmen alacağız. Allah nasip ederse iki yılda atadığımız öğretmen sayısı 80 bine çıkacak." dedi.

Eğitim 13.05.2017, 07:50 26.01.2021, 03:38
İsmet Yılmaz: Ağustostan Sonra 10 Bin Öğretmen Alacağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bugün itibarıyla 111'i devlet, 65'i vakıf yüksek öğretim kurumu 6'sı da vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 182 yüksek öğretim kurumumuz mevcut. Öğrenci sayımız da 7 milyon 313 bin. Bu rakamla Avrupa'da, Rusya'dan sonra en fazla üniversite öğrencisine sahip ülkeyiz" dedi.

Yılmaz, hayırsever iş adamları Zafer Karadeniz ve İskender Karadeniz'in anneleri Asiye Karadeniz adına, mülkiyeti Gökçeada Belediyesine ait araziye yaptırdıkları, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Asiye Karadeniz Binası'nın açılışında, insana verilecek en güzel hizmetin, eğitim alanında verilen hizmet olduğunu söyledi.

"İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" sözünü hatırlatan Yılmaz, "Eğitim bir ülkenin sadece bugününe değil geleceğine de yapılacak en iyi yatırımdır. Eğitimden daha hayırlı daha faydalı bir yatırım yoktur. Bu nedenle Karadeniz ailesini hayır için böyle bir tercihte bulundukları için tebrik ediyorum. Karadeniz ailesi tarafından adını ve anısını yaşatmak için yaptırılan bu okul vesilesiyle merhum anneleri Asiye Karadeniz'e Allah'tan rahmet diliyorum." diye konuştu.

"Ağustostan sonra 10 bin öğretmen alacağız"

AK Parti hükümetleri döneminde 560 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini anımsatan Bakan Yılmaz, "En büyük yatırımı öğretmene yaptık. Bir çok yerde görüyorum. Öğretmen odalarında son 10 yılda atananlar elini kaldırsın diyorum, hemen hemen hepsi kaldırıyor. Dolayısıyla biz 560 binin üzerinde öğretmen ataması yaptık. Geçen yıl 50 bin atama yaptık. 50 bin rakamı küçümsenecek bir rakam değil. Bazı ülkelerin tüm kamu görevlilerinin toplamına eşit. Bu yılda 20 bin öğretmenin mülakatını yapıyoruz. İnşallah yakında sonuçlar açıklanacak. Ağustostan sonra da 10 bin öğretmen alacağız. Allah nasip ederse iki yılda atadığımız öğretmen sayısı 80 bine çıkacak. İstiyoruz ki evlatlarımız daha iyi eğitim alsın. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını da 30'ların üzerinden 20'lerin altına düşürdük. Dolayısıyla bu noktada da iyi bir noktaya doğru gidiyoruz." şeklinde konuştu.

Yılmaz, geçen yılki TEOG sınavında 120 sorunun 120'sini yapanların Van'ın Erciş'inden, Edremit'inden çıktığını belirtti.

Bunun çok önemli bir başarı göstergesi olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu öğrenciler, Muş'un Varto'sundan çıktı. Şırnak'ın İdil'inden çıktı. Tunceli Çemişkezek'ten çıktı. Çemişkezek'ten birisi Robert Koleje gidebiliyorsa veya Muş'un Varto'sundan taşımalı eğitimle öğrenim gören bir kişi eğitimde en yüksek dereceye gelebiliyorsa biz fırsat eşitliğinde epey mesafe aldık. Ama daha yapmamız gerekenler var mı? Tabi ki var ondan hiç şüpheniz olmasın. Eğitimde Türkiye'nin bugünü dünden kat kat iyi. Yarın gelecek, yarınımız bugünümüzden kat ve kat daha iyi olacak. İşte bu okulda yarının Gökçeadası'nda yarınının eğitimini bugünden daha iyi olacağına çok güzel bir örnektir."

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise Gökçeada Uygulama Bilimler Yüksekokulunun, 4 yılık bir okul olduğunu söyledi.

Okulun 261 öğrencisi bulunduğunu ifade eden Acer, "Burada görev yapan 19 öğretim elemanı vardır. Onun yanı sıra yine ayrıca, Gökçeada'da hemen yanı başımızdaki binayı kullanan Gökçeada Meslek Yüksekokulumuz vardır. 2 yıllık yüksek okulumuzun toplam öğrenci sayısı 774'tür. Şu an hizmete açacağımız bina toplam 7 bin 250 metrekare alana oturtulmuş ve 2 bin 980 metre kare yani yaklaşık 3 bin metrekare alanı olan bir okul binasıdır. Bu bina içerisinde 18 adet akademisyen odası bulunmakta, 6 adet idari faaliyetlerde kullanacak oda bulunmakta 17 adet derslik var. 3 adet laboratuar var. Bilgisayar odası, kütüphane, kantin ve sığınak var." diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri yapılan dua ile binanın açılışını gerçekleştirdi, daha sonra bina gezildi.

Törene, eski bakanlardan Faruk Nafiz Özak, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ ile hayırsever Karadeniz ailesinin yakınları katıldı.

Bakan İsmet Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra Gökçeada Kaymakamlığında düzenlenen il brifingine katıldı. Ardından Yılmaz, Zeytinliköyde bulunan özel Gökçeada Rum İlkokulunu ziyaret edip, okulun şeref defterini imzaladı. Daha sonra Yılmaz ve beraberindekiler oradaki bir kafeteryada dibek kahvesi içip sakızlı muhallebi yedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?