banner30

banner29

İzoterm nedir? İzoterm haritaları nedir? Özellikleri nelerdir?

Bir bölgede, eş sıcaklıktaki noktaları birleştiren eğriye izoterm denir. İzotermler yardımıyla çizilen izoterm haritalarından, bir bölgedeki sıcaklık dağılışı hakkında bilgi edinilir. İşte izoterm haritalarıyla ilgili detaylar...

Eğitim 16.09.2020, 15:03
İzoterm nedir? İzoterm haritaları nedir? Özellikleri nelerdir?

Sıcaklığın dağılışını gösteren haritalara izoterm haritaları denir.

Sıcaklık dağılışını daha iyi gösterebilmek için, bu haritalar sıcaklık basamaklarına uygun olarak renklendirilir. Sıcak yerler için kırmızının tonları soğuk yerler için mavinin tonları kullanılır.

İzoterm Haritalarının Özellikleri

1. İzotermler aynı sıcaklıktaki noktaların birleştirilmesiyle elde edilir. Bunlara eş sıcaklık eğrileri denir.İzoterm haritaları gerçek izoterm ve indirgenmiş izoterm haritaları olarak iki şekilde çizilir.

2. Gerçek izoterm haritaları yeryüzünde ölçülen gerçek sıcaklık değerlerine göre çizilir.Engebe ve yükseltinin kısa mesafelerde değiştiği alanlarda gerçek sıcaklık haritaları hazırlamak çok güçtür.Bu yüzden indirgenmiş sıcaklık haritaları hazırlanır.

3. İzoterm haritaları yeryüzünde sıcaklığın eşit olarak dağılmadığını göstermektedir.

4. İndirgenmiş izoterm haritaları, yeryüzündeki yükseltiler yok sayılarak elde edilen değerlerle çizilir. (her yer 0 metre) İndirgenmiş izoterm haritasında yükseltinin etkisi ortadan kaldırılmıştır. İzoterm (eş sıcaklık) eğrileri karasallığın ve sıcak su akıntılarının etkisiyle enlemlerden sapma gösterir.

5. İndirgenmiş sıcaklık yeryüzünde sıcaklığın enleme bağlı dağılışını gösteren haritalar çizilirken yükseltinin sıcaklık üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak için indirgenmiş sıcaklık değerleri kullanılır.

6. Bir yerin indirgenmiş sıcaklığını hesaplamak için yükseltiden kaynaklanan sıcaklık farkı hesaplanır.Bu fark o yerin gerçek sıcaklığına eklenir.

Türkiye'nin izoterm haritası

Türkiye Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılışı

-İzoterm eğrileri genellikle batı-doğu uzanışlıdır.

-En düşük sıcaklıklar Kuzeydoğu Anadolu’da görülür. Nedenleri :

-Bölgenin kuzeyde yer alması nedeniyle soğuk enlemlere yakın olması

-Bölgenin deniz etkisine kapalı olması nedeniyle karasallığın belirginleşmesi.

-En yüksek sıcaklıklar, Güneydoğu Anadolu’da görülür. Nedenleri :

-Bölgenin güneyde yer alması nedeniyle sıcak enlemlere yakın olması.

-Bölgenin deniz etkisine kapalı olması nedeniyle karasallığın belirginleşmesi

-Bölgenin sıcak ve kuru çöl rüzgarlarına açık olması

Türkiye Yıllık Sıcaklık Farkı

Nemlilik etkisiyle en düşük sıcaklık farkları Karadeniz Bölgesi kıyı kesimlerindedir. Karasallığın etkisiyle, kıyılardan uzaklaştıkça sıcaklık farkları artar. En yüksek sıcaklık farkı Doğu Anadolu’da, Erzurum – Kars Platosu’ndadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?