banner29

Kutup iklimi nedir? Kutup ikliminin özellikleri nelerdir?

Dünyanın en soğuk bölgelerinde etkili olan kutup iklimi nedir? Kutup ikliminin özellikleri nelerdir? Kutup ikliminin bitki örtüsü nedir? Kutup iklimi nerelerde görülür? İşte detaylar...

Eğitim 17.09.2020, 17:44
Kutup iklimi nedir? Kutup ikliminin özellikleri nelerdir?

Kutup iklimi nedir? Kutup ikliminin özellikleri nelerdir? Kutup ikliminin bitki örtüsü nedir? Kutup iklimi nerelerde görülür?

KUTUP İKLİMİ NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kutup iklimi, Dünya'nın sürekli olarak karlar ve buzlarla kaplı olan kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir. Kuzey Kutbu çevresinde, Grönland Adası'nın iç kısımlarında ve Antarktika'da etkilidir.

Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0 °C'nin altındadır. Sıcaklık çoğu zaman -40 °C'ye, hatta daha altına iner. Yıllık sıcaklık farkı 30 °C dolaylarındadır. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez çünkü Güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir.

Sıcaklığın düşük olması buharlaşmayı engellediği için yağış az ve kar biçimindedir. Sürekli donmuş halde olan toprak kar ve buz ile kaplıdır.

Kutup ikliminin doğal bitki örtüsü; Toprak , sürekli kar ve buz örtüsü ile kaplı olduğu için bitki örtüsünden söz edilemez.

KUTUP İKLİMİ NERELERDE GÖRÜLÜR?

Kutup iklimi, kutuplar çevresinde, Grönland’da, Antartika’da görülür.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?