banner30

banner29

Muson nedir? Muson iklimi nedir? Özellikleri nelerdir?

Orografik yağışların görüldüğü muson iklimi nedir? Muson ikliminin özellikleri nelerdir? Muson iklimi nerelerde görülür? Hepsi ve daha fazlası haber detayında...

Eğitim 17.09.2020, 14:40
Muson nedir? Muson iklimi nedir? Özellikleri nelerdir?

Yılın belirli dönemlerinde bol yağışlı bir iklim olan muson iklimi nedir?  Muson ikliminin özellikleri nelerdir? Muson iklimi nerelerde görülür?

MUSON İKLİMİ NEDİR? 

Muson iklimi, tropikal iklim özellikleri taşıyan Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya’da etkilidir. Görkemli yağmur bulutları, aralıksız yağış ve güçlü rüzgârları başta gelen özelliğidir. En yağışlı iklim tipidir dolayısı ile sık sık sel felaketi görünür.

Buralarda Yaz mevsimleri ılık ve yağışlı , kışlar kuru ve soğuk geçer. Bu yönüyle savan iklimi ile benzerlik gösterir. Sıcaklık ortalaması bütün yıl 10 °C nin üstündedir. Yıllık sıcaklık farkı daha kuzeyde yer aldığından Savan iklimine göre fazladır.

MUSON İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kış sıcaklığı 10°C – 20°C arasında değişir. Yıllık sıcaklık ortalaması 20°C nin üstündedir.

Muson rüzgarlarının etkisiyle yazlar sıcak ve bol yağışlı geçer. Kışlar ise ılık ve kuraktır.

Çoğunlukla 2000 – 5000 mm arasında değişen yıllık yağış miktarı bazı yerlerde 10000 mm’yi geçmektedir. Örneğin Hindistan’ın Çerapunçi kasabasında yıllık yağış miktarı 12000 mm’yi bulmaktadır.

Yaz aylarında orografik yağışlar görülür.

MUSON İKLİMİ NERELERDE GÖRÜLÜR?

Güney, Doğu ve Güneydoğu Asya kıyılarında, Madagaskar’ın doğusunda, Avustralya’nın kuzeydoğusunda, Kuzey Amerika’nın güneydoğu kıyılarında görülür.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?