banner30

banner29

Okulların durumu ne olacak? Milli Eğitim Bakanı açıkladı!

Uzun zamandır tartışılan okulların durumu ne olacak sorusunun cevabını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verdi. İşte Bakanın açıklamaları!

Eğitim 03.08.2020, 21:03
Okulların durumu ne olacak? Milli Eğitim Bakanı açıkladı!

Her ne kadar okulların 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacağı açıklansa da hem öğrenciler hem de veliler bundan emin olamıyor. Günlük koronavirüs vakalarının seyrine göre değişim gösterebilecek bu tarihte henüz herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ancak katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılması ve devamına yönelik olarak dört farklı senaryo üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Anlaşılan o ki koronavirüs vakalarının durumuna göre bu dört senaryodan en uygun olanı için harekete geçilecek.

Okulların durumu ne olacak? Milli Eğitim Bakanı açıkladı!

Okul çağında olan çocukları için endişelenen anne ve babalar, okulların durumunu fazlasıyla merak ediyor. Daha önce belirtildiği gibi 31 Ağustos'ta eğitime başlanacağı açıklansa da okulların durumu netlik kazanmış değil. Zira bunu teyit eden açıklamalar bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından geldi. Bakan Ziya Selçuk, okulların eğitime devamı noktasında dört senaryo oluşturduklarını ifade ederken, bu senaryolar hakkında da tek tek bilgi verdi.

Buna göre birinci senaryoda, okullar herhangi bir yasak veya kısıtlama olmaksızın eğitime devam edecek. İkinci senaryoda ise okulların tamamen kapatılmak zorunda olduğu durumda neler yapılabileceği üzerine yoğunlaşılacak. Üçüncü senaryoya göre okullar belirli günlerde açık olacak ve derslerin bir bölümü çevrimiçi şekilde işlenecek. Son senaryoda ise riskli illerde gerekli önlemler alınacak ve geri kalan illerde kısıtlama olmaksızın eğitime devam edilecek.

Bakan konuyla ilgili olarak ayrıca "Bu kesinleşmiş bir şey değil, bu bir senaryo. Biz her duruma hazırlıklıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kabine toplanacak, bütün bakanlıklar nasıl bu meseleye dört elle sahip çıkıyorsa Milli Eğitim de çıkıyor. Cumhurbaşkanımız bütün verileri gördükten sonra Kabine'de yaptığı tartışmalarla istişarelerle ortaya bir karar çıkıyor. Bu kararı biz toplumla 'Şunu yapacağız.' diye paylaşacağız, zamanı gelince." ifadelerini de kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?