banner29

ÖSYM'nin hata yapmadığı yıl yok...

ÖSS'de her yıl yaşanan hatalı soru skandalları adayları da çileden çıkardı. ÖSYM'nin hata yapmadığı yıl yok gibi!

Eğitim 18.06.2008, 01:21 31.07.2019, 17:19
ÖSYM'nin hata yapmadığı yıl yok...

ÖSS'de yanlış soru iddialarına coğrafyadan da 2 soru eklendi. Böylece yanlış soru sayısı 5'e çıktı. Bir yıl boyunca hazırlanan ÖSYM, her yıl bu felaket senaryosunu öğrencilere yaşatıp depresyona sokuyor.Geçtiğimiz Pazar günü yapılan ve 1,5 milyon öğrencinin geleceğini ilgilendiren ÖSS'yle ilgili tartışmalar bitmiyor. ÖSYM hem yanlış soru skandallarıyla hem de öğrencileri depresyona sokmakla suçlanıyor. Türkçe, sosyal ve fendeki üç hatalı sorunun ardından Sosyal Bilgiler-1 ve 2 testlerindeki iki soru daha hatalı çıktı.

Celal Aydın Dershaneleri Coğrafya Bölüm Başkanı Mehmet Baran Aydın Sosyal Bilgiler 1 testinin 16'ncı sorusunda ekvatoral bölgede görülen ve birbirini doğuran olaylar için verilen seçeneklerde yanlış ifadeler bulunduğunu açıkladı. Doğru yanıt olarak verilen "Çizgisel hız kutuplara göre fazladır" ifadesi fizik dersinin konusu kapsamında yer alıyor. Konuyla ilgili sorunun iptali isteniyor.

YANLIŞ ÜLKE TERCİHİ

Çözüm Dergisi Dershaneleri Coğrafya Zümre Başkanı Ali İhsan Akgün de, Sosyal-2 testinin 14. sorusunun hatalı olduğunu öne sürdü. Akgün, soruda doğru cevap seçeneğinde bulunan ülkelerin hem başlangıç meridyenine hem de ekvatora göre farklı yarım kürelerde yer alması gerektiğini kaydetti.

Sorunun doğru cevabı olarak D seçeneğinin gösterildiğini anlatan Akgün, "Ancak, D seçeneğinde belirtilen Finlandiya istenen koşullara uygunken Brezilya hem güney hem kuzey yarım kürede yer aldığı için uygun değil. Arjantin ya da Şili verilebilirdi" ifadelerini kullandı. Gelişim Yayınları Coğrafya Öğretmeni Atalay Çiçek de, söz konusu soruda bilimsel bir hata olduğunu bildirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölgesel Coğrafya Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Nur Timor da, sorunun büyük olasılıkla hatalı olduğunu söyledi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın önceki gün yaptığı "Yanlış olduğu iddia edilen sorularla ilgili inceleme yapılacak" açıklaması, sınava giren öğrenci ve aileleri tarafından yeterli bulunmazken, tedirgin bir bekleyiş başladı. Sınav soruları için kalabalık bir heyetle bir yıl boyunca çalışan ÖSYM'ye olan güven azaldı.

ADAYLAR ETKiLENiYOR

Danışman Psikolojik Hizmetler Merkezi'nden Uzman Çocuk Psikoloğu Alanur Özalp, duygusal, çabuk etkilenen ve hassas yapıdaki çocukların hatalı sorularla karşılaşınca olumsuz etkilenebileceklerini söyledi. Özalp, "Sınava iyi hazırlananlar bundan hiç etkilenmez, diğer soruya geçer. Ama hırslı çocuklar hatalı sorulardan etkilenirler" dedi. Özalp, soruların hatalı olduğunun kesinlik kazanması durumunda bile ÖSS'deki sıralamayı değiştirmediğini de hatırlattı. Özalp, "Ancak sorular iptal edilmez düşüncesiyle korkan çocuklar zora girebilir" diye konuştu.

HATASIZ YILI YOK GiBi

ÖSS'de neredeyse hatasız yıl bulunmuyor. 2008'de dört sorunun hatalı olduğu ortaya konulurken, 2006'da matematik testinin 18'nci, kimya bölümünün 15'inci, Türkçe testinin 13'üncü, fizik dalında 12'nci, edebiyat testinde 22'nci, coğrafya dalındaki 19'uncu soruların yanlış olduğu ÖSYM'ye bildirilmişti. 2005'te, 2 sayısal ve 1 sözel sorunun yanlış olduğu iddia edilmişti. 2003'te de, coğrafya ve biyoloji bölümlerinden birer sorunun hatalı olduğu anlaşıldı. 2000'de ise matematik ve fizik sorularından ikisinin yanlış olduğu tespit edilmişti.

ACiL ÇÖZÜM GEREK

ÖSS sorularının yanlışlarıyla ilgili bir başka yaklaşım da Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik'ten geldi. Sorularda itinalı ve titiz davranıldığı sürece bir yanlışlık olmayacağını belirten Bozgeyik, "Bu konuya bilimsel yaklaşmak lazım. Bilim adamlarının oluşturacağı komisyonlarca irdelenmesi ve iyi incelenmesi gerekiyor. Bu her yıl tekrarlanan bir durum. Acilen bir çözüm bulunmalı. Çünkü çocuklar zaten sınav stresini yaşıyorlar ve bir de yanlış sorularla zaman kaybediyorlar. Belki de zaman kaybından 1 sene daha bekliyorlar" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?