banner29

Sert karasal iklim nedir? Sert karasal iklimin özellikleri nelerdir?

Sıcaklığın yılın çoğu bölümünde düşük olduğu sert karasal iklim nedir? Sert karasal iklimin özellikleri nelerdir? Sert karasal iklimin bitki örtüsü nedir? Sert karasal iklim nerelerde görülür? İşte detaylar...

Eğitim 17.09.2020, 16:30
Sert karasal iklim nedir? Sert karasal iklimin özellikleri nelerdir?

Sert karasal iklim nedir? Sert karasal iklimin özellikleri nelerdir? Sert karasal iklimin bitki örtüsü nedir? Sert karasal iklim nerelerde görülür?

SERT KARASAL İKLİM NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bu iklim iki alt bölüme ayrılır. Yazı ve Kışı Soğuk Karasal İklim Yıllık sıcaklık farkları belirgindir. Yazlar soğuk, yer yer serin ve kısa, kışlar ise çok soğuk, uzun ve karlı geçer. Kar uzun süre toprakta kalır. En yağışlı mevsim yazdır ve konveksiyonel yağış görülür. Sıcaklık ortalamalarının Ekvator’a doğru gidildikçe artmasına bağlı olarak bu iklim tipi değişir ve yazları sıcak karasal iklime geçilir. Yazları Sıcak Karasal İklim, Kış sıcakları -10°C’nin altına inmez. Yaz sıcaklıkları 20°C nin üstüne çıkar. Yağış miktarı fazladır. İlkbahar ve yaz yağışları daha belirgindir.

Soğuk Kuşak Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü; İğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlardır. Bu bitki örtüsüne tayga adı verilir. Yer yer çayırlar görülür.

SERT KARASAL İKLİM NERELERDE GÖRÜLÜR?

Soğuk kuşağın yazları sıcak karasal iklimi, ABD’nin kuzeydoğusunda, Kanada’da, Kuzey Çin’de, Mançurya’da, Rusya’da,Orta Sibirya’da görülür. Soğuk kuşağın yazları da soğuk karasal iklimi,Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarının kuzeyinde, tundra ikliminin altında bir kuşak halinde görülür.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?