banner29

Tundra nedir? Tundra iklimi nedir? Özellikleri nelerdir?

Sıcaklık farklarının çok olduğu bölgelerde etkili olan tundra nedir? Tundra iklimi nedir? Tundra ikliminin özellikleri nelerdir? Tundra ikliminin bitki örtüsü nedir? Tundra iklimi nerelerde görülür? İşte detaylar...

Eğitim 17.09.2020, 17:07
Tundra nedir? Tundra iklimi nedir? Özellikleri nelerdir?

Tundra nedir?  Tundra iklimi nedir? Tundra ikliminin özellikleri nelerdir? Tundra ikliminin bitki örtüsü nedir? Tundra iklimi nerelerde görülür?

TUNDRA İKLİMİ NEDİR?

Tundra iklimi, Kuzey Yarım Küre'de 60 derece paraleli civarı ile kutup ikliminin yayılış alanlarının arasındaki bölgelerde görülür. Avrupa'nın Kuzey kıyıları, Kuzey Sibirya, Kuzey Kanada, Krolla Adası kıyıları ve orta kuşaktaki yüksek dağlarda etkilidir. En sıcak ayın ortalaması 10 dereceyi geçmez. Yıllık sıcaklık farkının 60 dereceyi bulduğu yerler vardır. Sıcaklıklar kışın -30 ile -40 derece arasındadır. Yağışlar 200–250 mm'dir ve genelde kar şeklindedir. Toprak yılın büyük bir bölümünde donmuş olarak bulunur. 

Tundra ikliminin doğal bitki örtüsü; Düşük sıcaklığa ve kuraklığa uyum sağlamış olan kısa boylu çalılar, otlar ve yosunlardır. Bu bitki örtüsüne tundra adı verilir.

TUNDRA NERELERDE GÖRÜLÜR?

60°-70° enlemleri arasında, Asya’da, Avrupa’da,Kanada’nın kuzey kısımlarında,Güney Amerika’nın güney kısımlarında görülür.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?