banner29

Uçağa alınması yasak olan şeyler neler?

Havaalanı kontrolü sırasında ülkenin ya da hava yolu şirketinin kurallarına uymayan eşyalarınız olursa valizinizden çıkarttırıyorlar. Bunlar nelerdir işte cevabı.

Eğitim 13.02.2019, 11:16 13.02.2019, 11:48
Uçağa alınması yasak olan şeyler neler?

Bulutların arasında süzülmek, kocaman binaları nokta kadar görmek, gitmek istediğiniz yere kısa sürede ulaşmak… Uçakla seyahat etmek gerçekten harika bir deneyim. Bu deneyimi güvenli kılmak için de uçakta bagaja alınmayan eşyaların olması gibi bazı kurallar var. Uluslararası kurallara göre konan bu yasaklar, ülkelere ve hava yolu şirketlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Havaalanı kontrolü sırasında ülkenin ya da hava yolu şirketinin kurallarına uymayan eşyalarınız olursa valizinizden çıkarttırıyorlar.

Valizinizde veya el bagajınızda şu eşyalar varsa uçağa binemez, onlarla vedalaşmak zorunda kalırsınız. Ayrılık her ne koşulda olursa olsun zor bir durum. Bu acıyı yaşamamak için uçağa alınması yasak olan eşyaları bilin istedik:

Uçakta El Bagajında Yasak Olan Eşyalar

Kesici ve Sivri Eşyalar

Tıraş bıçakları ve jilet,
Çakı, makas, neşter
Örgü şişi, tığ,
İğne ve şırınga,
Mutfak bıçağı, tirbuşon,
Sivri uçlu şemsiye.
Yiyecek ve İçecekler

Uçakta yiyecek taşınır mı? Kek, gofret, bisküvi gibi atıştırmalıklarınızı yanınıza alabiliyorsunuz. Duty free mağazalarından alınmayan alkol ve diğer sıvılar ise (100 ml’den fazlaysa) yasak.

Duty free mağazalarından aldığınız sıvı maddeleri, kendi poşetleri içinde kapalı ve faturalarıyla birlikte taşıyabilirsiniz. Ama AB ülkeleri veya ABD aktarmalı uçuşlarda, kilitli poşetler içinde olsalar bile taşınmaları yasak olabiliyor.

Yoğurt, hazır puding ve krema gibi gıda ürünlerine de 100 ml kadar izin var.

Spor Ekipmanları

Kaykay,
Kamp gazı ve diğer gaz spreyleri,
Golf, kayak ve hokey takımları,
Zıpkın, mızrak, çadır kazığı,
Havai fişek ve benzeri patlayıcılar,
Dart seti,
Paten,
Olta,
Bisiklet,
Dağcılık malzemeleri.
Elektronik Aletler

Saç maşası, düzleştiricisi ve saç kurutma makinesi.
Diğer Aletler

Çelik halatlar, kelepçeler,
Matkap, tornavida,
Çekiç, kazma, balta,
Sıvılar ve İlaçlarla İlgili 100 ml Kuralı

Elbette her türlü silah, patlayıcı-yanıcı madde de uçakta kesinlikle yasak. Peki ya çakmak? Sadece bir tane çakmağı kabin bagajınızda taşımanıza izin var.

“Uçakta ilaç taşımak yasak mı?” sorusu için de cevap: 100 ml’e kadar hayır.

Parfüm ve deodorantları ise hepsi 20×20 ölçülerinde saydam bir poşete sığdırabiliyorsanız yanınızda götürebilirsiniz. Uçakta taşıyabileceğiniz sıvı maddeler için şu limiti bilin ve hesabınızı kendiniz yapın: Her biri en fazla 100 ml’lik kaplarda, toplamda 1 litreyi geçmeyecek şekilde, ağızları kilitli şeffaf poşetlerde olmak zorundalar.

Uçak Altı Bagaj Kuralları Neler?

Uçakta el bagajında yasak olan şeyler neler, gördük. Peki, uçak altında sizinle birlikte havalarda süzülecek olan valizinize her şeyi koyabiliyor musunuz? Hayır ama sınırlar tabii ki uçak altında daha geniş. Kayıtlı bagaj da denen uçak altı bagajlarında havai fişek, el bombaları, maytap, asitler, alkaliler, sıkıştırılmış gazlar, her türlü patlayıcı-yanıcı madde yasak. Bunların dışındaki eşyalarınızı uçağın altında nereye isterseniz götürebilirsiniz. İyi uçuşlar!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?