banner29

Ya bu girişim ülkemizde olsaydı?

Amerika'da yeni öğretim sezonu açılmadan üniversitelerde gençlerin alkol kullanma yaşı tartışmaları başladı. Üniversite rektörleri alkol kullanma yaşının 18'den 21'e çıkarılmasını isterken bu konuda siyasilerin kararlı davranmaları talep edildi.

Eğitim 22.08.2008, 14:29 09.01.2020, 16:09
Ya bu girişim ülkemizde olsaydı?

California'da toplanan üniversite ve kolej yöneticileri kendi aralarında da genç yaşta alkol kullanılmasına karşı bir takım tedbirlerin alınması konusunda ortak fikre vardı. Yetkililer, öncelikle kendi okul yerleşkelerinde görevli polislere alkollü araç kullanan ya da sarhoş olarak ortalıkta dolaşan gençlere hiçbir şekilde müsamaha gösterilmemesini telkin edecek.

Yüzden fazla üniversite ve kolej rektörünün bir araya geldiği toplantının ardından başkanlar, öğrencilerin alkol kullanma sürelerinin her geçen gün tehlikeli şekilde arttığına dikkat çekti. Başkanlar, alkol alma yaşının 21'e çekilmesi için kendi aralarında mutabakata vardıklarını da açıkladılar. Başkanlar yayınladıkları bildiri de ayrıca alkollü araç kullanım sayısının yine her sene artmaya devam ettiği gerçeğine dikkat çektiler. Kimi sivil toplum örgütleri ile okul başkanları, gençler arasındaki cinsel saldırıların tamamının aşırı alkol kullanımından kaynaklandığını dile getirdi.

Üniversite rektörleri, öğrencilerine sarhoş olan arkadaşlarına karşı daha sorumlu davranmaları konusunda da bir takım eğitim verilmesi ve bunun telkin edilmesi kararına vardı. Rektörler bildirisine toplumun hemen her kesiminden destek gelirken, Amerikan medyası da bu açıklamaya geniş yer verdi. Öğrencilerin alkol tüketiminin en çok kendi odalarında yaptıkları hususuna dikkat çeken eğitim uzmanları bunun da gençlerde hem fiziksel hem de sosyal ilişkilerinde ciddi rahatsızlıklara neden olduğunu belirtti. Rektörler, yerleşke içinde ya da öğrencilerin kendi odalarında içki içmesini yasaklama yetkilerinin olmadığına değinerek, kendilerinin ancak tavsiye vermeden öte başka bir şey yapamadıklarını dile getirdi.

Öte yandan 'Anneler Sarhoş Araç Kullanımına Karşı' (Mothers Against Drunk Driving) grubu yayınladığı bildiri ile çok vahim bir gerçeğe dikkat çekti. Grup, alkol kullanma yaşının 18'den 21'e çıkarılması durumunda her yıl 25 bin gencin hayatlarının kurtulacağını vurguladı. Rektörlerin yayınladığı bildirinin yetersiz olduğunu ileri süren grup üyeleri, üniversite yetkililerinden daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini savundu. Grup üyeleri, üniversite yerleşkelerinde alkol tüketimin bir şekilde sınırlandırılması ve 21 yaşın altındaki gençlerin de içki kullanmasının yasaklanmasını istedi. 1984 yılında çıkarılan federal yasa ile ülke genelinde alkol kullanma yaşı 18 olarak kararlaştırılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?