banner29

Yaz musonu nedir? Özellikleri nelerdir?

Mevsimlik rüzgarlar olan yaz musonu, havanın sıcaklığına göre değişkenlik gösterir. Peki yaz musonu nedir? Yaz musonunun özellikleri nelerdir? Yaz musonu nerelerde görülür? İşte detaylar...

Eğitim 21.09.2020, 17:06
Yaz musonu nedir? Özellikleri nelerdir?

Yaz musonu nedir? Yaz musonunun özellikleri nelerdir? Yaz musonu nerelerde görülür?

YAZ MUSONU NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Hint okyanusundan, Asya kıtasına yaz mevsiminde esen rüzgârdır. Yaz mevsiminde karalar hızla ve fazlaca ısınmıştır. Çevresine göre sıcak alanlar alçak basınç merkezi oluşturur.

Aynı anda Hint okyanusu yavaş ısındığından daha serindir. Soğuk olan okyanus Karaya göre yüksek basınç alanıdır. Rüzgâr yüksek basınç alanından , alçak basınça doğru eser. Sonuçta Hint okyanusundan Asya kıtasına doğru güçlü rüzgârlar esmeye başlar.

Yaz musonları bol yağış bırakırlar. Hava kütlesinin nem taşıma kapasitesi sıcaklığa bağlıdır. Yaz musonları sıcaklıkları yüksektir, Okyanus üzerinden doğdukları için bol miktarda nem bulundururlar. Himalaya dağları 8.000 m yükseklikleriyle bir duvar gibi karşılarına çıktığında yükselmek zorunda kalırlar.

Güçlü yamaç yağışları oluşur. Bu bölgede bulunan Hindistan, Assam bölgesinde bulunan Çerapunci 12.000 mm yağışla dünyada bir yılda en fazla yağışı alan yerlerindendir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?