11 yıl sonra bir ilk! FED faizleri düşürdü...

Piyasalarda tüm gözler ABD Merkez Bankası'nın (FED) 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimi yaptı. FED'in 25 baz puan faiz indirimi kararı aldığı açıklandı.

11 yıl sonra bir ilk! FED faizleri düşürdü...

ABD Merkez Bankası (FED) faizlerin 25 baz puan indirilmesine karar verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçildiğinden beri yüksek faizlerden yakınıyor ve bu durumun ABD ekonomisine zarar verdiğini belirtiyordu. Sık sık FED'e eleştiriler getiren Trump, faiz indirimi beklediğini belirtiyordu.

Trump'ın bu ısrarlı tutumu ve ekonomik gelişmeler FED'i de faiz indirimine ikna etti.

POWELL FAİZ İNDİRİMİ YAPILACAĞINI İMA ETMİŞTİ

Geçtiğimiz haftalarda ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşan FED Başkanı Jerome Powell, temel ekonomik görünümün güçlü seyretmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun, komitenin yüzde 2 hedefine doğru zaman içerisinde ilerleyeceğini söylemişti.

Powell, "buna rağmen son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir. Dahası, ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika konuları daha henüz çözümlenmedi" şeklinde konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5