banner30

banner29

Bakan açıkladı! Plastik poşet kullanımı ne kadar azaldı?

Çıkarılan 'poşet kanunu' ile naylon poşetlerin ücretli olduğu uygulamayla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son verileri paylaştı

Ekonomi 04.01.2019, 15:36
Bakan açıkladı! Plastik poşet kullanımı ne kadar azaldı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KurumAnkara Sanayi Odasında düzenlenen "Çevre Mevzuatı Kapsamında Farkındalığın Artırılması" toplantısında çıkarılan 'poşet kanunu' ile ilgili konuştu. Kurum, uygulamanın 4'üncü gününde plastik naylon poşet kullanımının   yaklaşık yüzde 50 azaldığı belirtti. 

15 KURUŞUNU BAKANLIK ALIYOR

Plastik poşetlerden 25 kuruş alındığını anımsatan Kurum, "25 kuruşun zaten 10 kuruşu üretim maliyeti, 15 kuruşunu da Bakanlık, bu atıkların geri toplanması, çevreye ve doğaya olan hizmetlerin artırılması noktasında bir kaynak olarak kullanacak." açıklamasında bulundu.

Atıkların geri toplanması ve plastik poşetlerin ücretli olmasına ilişkin önemli bir düzenleme yapıldığını belirten Kurum, 1 Ocak'tan itibaren uygulamanın hayata geçtiğini hatırlattı. 

KURUM VE VARANK GAZETECİLERE FİLE DAĞITTI

Toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplantı sonrası basın mensuplarına file dağıttı.

POŞET KULLANIMI YÜZDE 50 AZALDI, DERDİMİZ PARA DEĞİL

Süreçle ilgili kısa bilgi veren Kurum, "4 gündür bu uygulamaya geçildi ve görüyoruz ki plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 50 azalmış durumda. Derdimiz para değil çevreye olan tahribatı en aza indirmek. Biz 2019'dan önce yıllık 30-35 milyar plastik poşet tüketiyorduk. Kişi başı 440 olan plastik poşet kullanımını çok yakın zamanda yüzde 90 oranında azaltarak 2025 yılında inşallah 40 adete düşürmeyi hedefliyoruz. Uygulamanın geçmesiyle birlikte de bu kullanım yaklaşık yüzde 50 azalmış durumda. Bu kampanya çok önemli önemli. Bizim derdimiz plastik poşetlerden para almak değil. 25 kuruş alıyoruz 15 kuruşunu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bir kaynak olarak kullanılacak. Burdan bir gelirimiz söz konusu değil. Kampanya başladığından beri Sosyal medyamızda da videolar, gösterimler oluyor. Bizlerde tebessümle izliyoruz. El arabasıyla markete gidenler."

PLASTİK POŞETLERİN TOPLANMASINDA BÜYÜK SORUNLAR YAŞIYORUZ

Kurum, plastik poşetlerin geri toplanma oranının yaklaşık yüzde 1 olduğuna değinerek "Niye derseniz, plastik poşetlerin geri toplamından üretilme maliyeti, yaklaşık normal maliyetin 100 katı fazla. Dolayısıyla hiçbir üreticimiz bu plastik poşetleri toplayıp, yeniden üretmek işine gelmiyor. Dolayısıyla toplanması noktasında çok büyük sorunlar yaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

POŞET KANUNU: ÜCRETSİZ POŞET VERENE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren 'poşet kanunu' ile ücretsiz poşet veren işletmelere cezai işlem uygulanacak. Düzenlemeye göre, plastik poşet ücreti her yerde 25 kuruştan satılacak. Poşetleri ücretsiz veren işletmeler tespit edildiği taktirde kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek. 

HANGİ POŞETLER ÜCRETSİZ VERİLİYOR?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, aralarında meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinin yer aldığı bazı poşet gruplarının ücretlendirmeye tabi olmayacağını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?