banner29

Benzin ve motorine büyük indirim geldi!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılan açıklamada, benzine 60 kuruş, motorine ise 56 kuruş indirim geldi.

Ekonomi 10.03.2020, 21:51
Benzin ve motorine büyük indirim geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın akaryakıt indirimi müjdesinin ardından beklenen açıklama geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 60 kuruş, motorine ise 56 kuruş pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde indirim geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada benzin ve motorin için indirim müjdesi vermişti. Erdoğan'ın müjdesinin ardından Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) beklenen açıklama geldi. EPGİS'ten yapılan açıklamaya göre, gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 60 kuruş, motorine ise 56 kuruş indirim geldi.EPGİS'ten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:"11 Mart tarihinde geçerli olmak üzere benzinde 60, motorinde 56 KRŞ/LT pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir."

Benzin ve motorinin listesi ne kadar olacak?

İndirimin ardından Ankara'da ortalama 6,30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,74 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,23 liradan 5,67 liraya, İzmir'de 6,31 liradan 5,75 liraya inecek.
Ankara'da ortalama 6,73 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,13 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,64 liradan 6,04 liraya, İzmir'de 6,74 liradan 6,14 liraya inecek.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Neden indirim geldi?

Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya önderliğindeki OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerin Cuma günü Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenledikleri ve 7 saat süren toplantıda ek üretim kesintisi konusunda anlaşamaması petrol fiyatlarında sert bir düşüşe neden oldu. Brent petrolün varil fiyatında yüzde 30'dan fazla gerileme oldu. Yaşanan gelişmeler akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansıdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?